Ženšen a jeho druhy
Všehoj ženšenový čiže ženšen pravý (Panax ginseng), je známy pre svoje zdraviu prospešné účinky nielen vo svojej krajine pôvodu Ázii, ale aj u nás. Je to bájna a žiadaná rastlina na zlepšenie a posilnenie celkového stavu organizmu. Na svete sú ale aj ďalšie druhy ženšenu, ktoré majú nemenej prospešné účinky na ľudské zdravie.
Všetky ženšeny považujeme za adaptogény − liečivé rastliny zvyšujúce odolnosť organizmu proti fyzickému i psychickému preťaženiu, čiže stresu.
S akými druhmi rodu ženšen (Panax) sa môžeme stretnúť
- ženšen pravý (Panax ginseng)
- ženšen americký neboli ženšen pětilistý (Panax quinquefolius)
- ženšen japonský (Panax japonicus)
- ženšen vietnamský (Panax vietnamensis)
- ženšen trojlistý (Panax trifolius)
Podľa miesta, kde ženšen rastie sa rozlišujú aj jednotlivé druhy ženšenu. Prirodzenou domovinou ženšenu pravého je Kórea, Čína alebo Sibír.
Ženšen pravý (Panag ginseng) − podľa miesta výskytu rozlišujeme na:
- kórejský
- mandžuský
- čínsky
Ostatné rastliny, ktoré sa skrývajú pod pojmom "ženšen":
- ženšen sibírsky − eleuterokok (Eleutherococcus senticosus)
- ženšen indický − vitánia snodárna (Whitania somnifera) čiže ašvagandha
- ženšen peruánsky − maca žerucha peruánska (Lepidium meyenii)
- angelika čínska - angelika čínska (Angelica sinensis)
Nie je ženšen ako ženšen
Medzi ženšenmi z rôznych oblastí sú aj v účinku značné rozdiely. Čínsky ženšen je vhodný skôr pre mužov, sibírsky ženšen je vhodnejší pre ženy, obzvlášť ak trpia poruchami menštruačného cyklu. Americký ženšen je vysoko cenený pre svoje tonizujúce účinky a je tradične používaný na podporu zažívania.
Ženšen pravý (Panax ginseng) čiže "koreň života"
Ženšen má v sebe celý elixír prospešných látok. Ide o spektrum aminokyselín, polysacharidov a vitamínov. Jeho hlavným tajomstvom účinku sú ale glykozidy, nazývané ginsenosidy. Najviac prospešných ginsenoidov nachádzame v červenom kórejskom ženšene. Aby ich mala rastlina dosť, je nutné pri jej pestovaní dodržiavať prísne podmienky uskladnenia koreňov. Aj preto je ženšen tak vzácny.
V tradičnej čínskej medicíne je ženšen oceňovaný ako najvýznamnejšia liečivá rastlina. Ľudia ho používajú podporne pri liečbe najrôznejších chorôb aj pri prevencii. Ženšen bol aj vedecky skúmaný mnohými tímami odborníkov po celom svete a bolo tak overené celé spektrum jeho zdravotných účinkov. Ženšen pravý pôsobí na obehový systém, centrálnu nervovú sústavu, sústavu žliaz s vnútornou sekréciou aj na imunitný systém.
Účinky ženšenu pravého
Po ženšene siahnite najmä, ak cítite pokles energie, potrebujete zvýšiť svoju vitalitu alebo zlepšiť fyzický výkon - pôsobí ako adaptogén. Pomáha tiež zlepšiť krvný obeh alebo prehĺbiť spánok. Ženšen pôsobí tiež ako antioxidant, pomáha teda bojovať so škodlivým vplyvom stresu. Ďalej zlepšuje sexuálne funkcie mužov i žien a podporuje našu obranyschopnosť. Zlepšuje duševné funkcie, zlepšuje krátkodobú aj dlhodobú pamäť, zvyšuje sústredenie a pozornosť. Siahnuť po ňom teda môžete pri skúškovom období, alebo ak vás v práci čakajú náročné dni.
Ženšen priaznivo pôsobí na:
- psychickú aj telesnú kondíciu
- podporu vitality a dobrej nálady
- podporu sexuálneho zdravia pre mužov i ženy
- podporu rekonvalescencie po chorobe či úraze
- podporu pamäte a mozgových funkcií vo vyššom veku (ale pozor na interakciu s liekmi)
- podporu výkonu pri športe – ženšen neobsahuje dopingové látky
- zmiernenie menopauzálnych ťažkostí
- antioxidant
- udržanie normálnej hladiny cukru v krvi
Ako ženšen užívať
Číňania používajú ženšen ako posilňujúci prípravok napríklad do polievok alebo vo forme čajového nálevu. Korene ženšenu tiež kandizujeme a robí sa z nich blahodárny roztok. Sušený koreň ženšenu pravého nájdete aj u nás.
Typy ženšenových prípravkov
A ako si inak užiť účinky ženšenu? Okrem výživových doplnkov a prípravkov so ženšenom vo forme kapsúl si ho zakúpite aj ako ženšenový čaj alebo kvapky s extraktom. Hojne sa ale využíva aj v kozmetike, napríklad v šampónoch a regeneračných krémoch, ktoré pleti dodajú hebkosť, pevnosť a vitalitu.
Kvalitný ženšen iba od overeného výrobcu
Pri nákupe ženšenu voľte kvalitný zdroj tohto zázračného koreňa. Ženšen býva veľmi často vo svojej domovine výrobcami falšovaný a nahradený iným neúčinným koreňom. Preto radšej nekupujte produkty od neznámych výrobcov, ktoré zákazníkov lákajú nízkou cenou.
Odporúčaná denná dávka
Ideálne je používanie štandardizovaného suchého extraktu v celkovej dennej dávke 200 mg ázijského ženšenu, 300 mg sibírskeho a až 3 g amerického ženšenu, rozdelené do niekoľkých denných dávok.
Nežiaduce účinky
K nežiaducim účinkom ženšenu patrí
- hypertenzia,
- nespavosť,
- zvracanie,
- bolesti hlavy a
- krvácanie z nosa.
Kto by si mal dať na ženšen pozor
Ženšen obsahuje látky, ktoré môžu spôsobiť interakcie s rastlinami obsahujúcimi kofeín (guarana, káva, čaj) a zosilniť ich účinok, ďalej s liečivými rastlinami a výživovými doplnkami, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi a s prostriedkami, ktoré pôsobia proti zrážaniu krvi.
Ovplyvňuje tiež výsledky niektorých laboratórnych testov, najmä zrážanlivosti krvi, hladinu glukózy a glykovaného hemoglobínu. Môže tiež ovplyvniť niektoré ochorenia, ako napr. krvácavosť, srdcovú činnosť, vývoj rakovinových nádorov citlivých na hormóny, nespavosť, schizofréniu a reakcie po transplantácii orgánov.
Ženšen sa neodporúča v tehotenstve a pri dojčení.
Interakcia ženšenu s niektorými liekmi môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Ženšen interaguje s:
- heparínom
- warfarínom
- aspirínom
- antidiabetikami
- inzulínom
- liekmi používanými v psychiatrii
- kofeínom
- furosemidom
- imunosupresívami
- stimulačnými liečivami.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Ak si nie ste istý, či je pre Váš zdravotný stav vhodné používať tento liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.