Zber a úprava: Zbiera sa stielka. Najlepšia droga sa získava z letného zberu, keď sú lišajníky dorastené a zelené, ale sa nedrobia. Nazbieraný materiál sa podobne ako seno na mieste presuší a potom sa v tieni a v prievane dosuší.
- uskladňovanie v uzatvorených nádobách
Použitie: Lišajníková droga sa varí dvakrát. Denná dávka je 1 čajová lyžička. Prvý odvar je horký, druhý slizovitý. Droga zbavená horčín je vynikajúce dietetikum a v severských krajinách slúžila aj na výrobu múky a liehovín.
Liečivé účinky: Slizy priaznivo pôsobia pri kašli, zachrípnutí, čiernom kašli a bronchiálnej astme. Lišajníkové horčiny zvyšujú chuť do jedla a podporujú vylučovanie žalúdočných štiav.
Charakteristika rastliny: Lišajník s rozkonárenou stielkou, ktorý rastie na chudobných, kyslých podkladoch, väčšinou ako podrast borovicových lesov, na skalách, stromoch a múroch. Jednotlivé konáriky sp hnedé až olivovo-zelené, obrvené, v hornej časti často červeno škvrnité.
Kvitne: po celý rok
Čeľaď: diskovité
Poznámka, legenda či iné info.: Severské národy považovali tento lišajník odpradávna za liečivú rastlina a za potravinu pre ľudí a zvieratá.