Ligurček lekársky/Maggi
Úžitok : Podporuje vylučovanie moču, osoží pri nadúvaní a tiež ako odtučňovací prostriedok. Napomáha látkovej premene a zlepšuje činnosť srdca. Zvonku slúži na inhaláciu a do osviežujúceho kúpeľa najmä pri chorobnom potení.
Výskyt : Pestuje sa. Darí sa mu v hlbokej, dosť vlhkej a výživnej pôde na polozatienených miestach, najmä v hornatých oblastiach. Rozmnožujeme ho semenami alebo aj odrezkami podzemku. Semená klíčia dosť pomaly.
Kvitne : Od júla do augusta.
Zber : Zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj vňať, alebo len listy a plody. Sušíme pri teplote do 35 stupňov. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom.
Požitie :
V kuchyni : Listy sa používajú ako korenina do polievok a omáčok. Zlepšuje chuť jedál a podporuje trávenie. Používa sa aj ako korenina do likérov.
Pri žalúdočných ochorenioach : 2 čajové lyžičky drogy dáme do 1/4 litra vody a necháme zovrieť. Pijeme dve šálky denne.
Upozornenie : Pri dlhodobej manipulácii s koreňom vzniká pocit nevoľnosti, spojený so závratmi.
Nenáročná bylinka mnohých chutí: Pestujete ligurček?
Ligurček lekársky, známy aj pod názvom vegeta či maggi je silno aromatická, liečivá a navyše celkom nenáročná bylinka. Pestujete ju vo svojej záhrade i vy?
Ligurček chutí korenisto a jeho typická maggi vôňa ho predurčuje na pridávanie do rôznych koreninových zmesí.
Spočiatku sladkastá, neskôr ostrá až mierne horkastá chuť je pri príprave mnohých jedál nenahraditeľná. Na domácu spotrebu vám postačí jedna či dve rastliny. Ligurčeku vyberte stanovište v polotieni s dostatkom vlahy a živín.
3 SPÔSOBY PESTOVANIA
Pestovať ho môžete z priamej sejby či z priesad, veľmi jednoduché je však aj jeho rozmnožovanie pomocou odrezkov. Ak ste ho nestihli vysiať v marci či apríli, ďalšiu možnosť máte ešte na jeseň v septembri až októbri. Ideálne je vysievať po päť až šesť semien do hniezd.
Osivo ligurčeka klíči veľmi pomaly, preto buďte trpezliví. Vegetatívne siho môžete rozmnožiť na jeseň alebo na jar pomocou tenších pakoreňových odnoží s púčikmi a časťou koreňa. Takéto pestovanie je ľahšie, rastlina rastie rýchlejšie. V období sucha mu doprajte dostatok vlahy. Ligurček je odolný proti mrazom, v našich podmienkach dobre prezimuje.
SUŠTE AJ KORENE
Listy zberajte počas sezóny podľa potreby, so zberom koreňov začnite v druhom alebo treťom roku na jeseň. Pred sušením ich zbavte nečistôt. Hrubšie podzemky pozdĺžne rozrežte. Bežne sa sušia v jednej vrstve na vzdušnom mieste. Dobre usušený koreň je biely a pri lámaní praská. Korene môžete pokrájať, pomlieť na prášok a koreninu uchovávať v dobre uzatvorených tmavých nádobách.
PRIPRAVTE SI NÁLEV
Mladé stonky možno kandizovať alebo pripraviť s olejom a vínnym octom. Z koreňov sa robia nálevy alebo sa konzumujú varené.
ARÓMA MLADÝCH LISTOV
Ligurček chutí korenisto a jeho typická maggi vôňa ho predurčuje na pridávanie do rôznych koreninových zmesí. Je veľmi aromatický, preto sa surové listy pridávajú do jedál len v malom množstve. V domácnostiach sa čerstvá a usušená vňať používa ako prísada do polievok, omáčok, cestovín, múčnikov, ale aj k mäsu. Mladé lístky sa používajú do šalátov a všade tam, kde sa dáva petržlenová alebo zelerová vňať. Posekané listy dodávajú šalátom vôňu zeleru.
LIEČIVÉ ÚČINKY
Ligurček lekársky má močopudné a odhlieňovacie účinky, podporuje trávenie tvorbou žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov. Používa sa aj pri stavoch nervovej vyčerpanosti, reumatizme, tvorbe potu, chorobách močových ciest, na povzbudenie vylučovania žlče, zlepšuje obeh krvi.
VYSKÚŠAJTE DOMÁCU KORENISTÚ SOĽ
60 g jemnej kuchynskej soli
5 g mletého koreňa ligurčeka
5 g mletého semena ligurčeka
15 g sušenej zelerovej vňate
15 g sušenej petržlenovej vňate
5 g mletého kôprového semena
3 g drveného majoránu
Jednotlivé pomleté zložky koreninovej zmesi zmiešajte a uchovávajte v dobre uzavretých sklených koreničkách. Zmes môžete použiť na dochutenie polievok, mäsa a slaných jedál.