Konopáč obyčajný
Konopáč obyčajný
Slovensky: Konopáč obyčajný
Česky: Sadec konopáč
Latinsky: Eupatorium cannabinum
P O P I S : Trváca, 50 - 150 (200) cm vysoká bylina s plazivým podzemkom, s priamymi chlpatými olistenými byľami, na vrchole rozkonárenými do hustých chocholíkovitých metlín. Byľové listy sú protistojné, trojito až päťnásobne dlaňovito strihané. Úkrojky sú kopijovité, pílkovité, končisté, holé alebo slabo chlpaté. Kvety v bohatých vrcholíkových úboroch sú ružové alebo vínovočervené, zriedka biele, voňavé. 4-6-kvetné úbory vyrastajú na koncoch konárikov. Zákrov je z 2-4 radov tupých listeňov. Kvety sú obojpohlavné. Plod je nažka bez zobáčika. Kvitne v júli až v septembri.
Hemikryptofyt. Výslnný až polovýslnný lesný druh. Obľubuje čerstvé až vlhké, slabo kyslé, bohaté, humózne, hlinité pôdy. Rozšírený je na rúbaniskách a svetlinách, v lužných alebo presvetlených lesoch pri cestách a brehoch, indikátor nitrifikácie a vlhkosti. Celá rastlina príjemne vonia. V miestach kde sa mu darí vytvára obyčajne rozsiahlejšie porasty.
Z B E R A N Á Č A S Ť : Konopáčová vňať - Herba eupatorii cannabini
Zbiera sa obyčajne vňať. Najlepší je zber okolo poludnia v mesiaci jún až august.
Konopáčový list - Folium eupatorii cannabini
Pri neskoršom zberi, august až september zbierame iba listy pretože kvetová droga, pripravená z naplno rozkvitnutých rastlín spáperí a stráca akosť. Len ojedinele sa stretávame so zberom koreňov.
O B S A H O V É L Á T K Y : Vňať obsahuje nie celkom prebádané horčiny (seskviterpénové laktóny), glykozid eupatorín, flavonoidy, silicu, triesloviny, organické kyseliny, cholín, saponíny a pyrolizidínové alkaloidy (trachelantamidín a echinatín), v koreni je rezervný fruktózan (inulín). najnovšeie stanovený eupatopicrin má pravdepodobne protinádorové pôsobenie.
Ú Č I N N O S Ť : Ľudové využitie drogy bývlo v minulosti veľmi široké. Droga sa používala pre svoje krv čistiace a mierne preháňavé vlastnosti, ako i pre priaznivý účinok na činnosť žlčníka. Známy je tiež účinok protireumatický. Renesancia využitia drogy nastala po odhalení komplexu látok s imunomodulačným pôsobením, takže je možné využitie ako imunostimulans, hlavne proti vírusovým infekciám. Zanedbateľné nie je ani využitie vonkajšie, na omývanie hnisavých a nehojacich sa rán, bércových vredov a pod.
Koreň je využívaný skôr u príbuzného konopáča purpurového (Eupatorium purpureum L.), ktorý volne nerastie, býva pestovaný ako okrasná rastlina. Koreň spôsobuje rozpadanie močových kameňov a zvýšené vylučovanie močového piesku.
P O U Ž I T I E :
VŇAŤ:
ZÁPAR: Podáva sa v obvyklých dávkach.
TINKTÚRA: Pripravená z čerstvej, nesušenej vňate sa používa ako imunostimulans. Pri akútnych virózach v dávke 5 až 10 kvapiek každé 2 až 3 hodiny prvé tri dni, potom 4 krát denne 15 kvapiek, až do uzdravenia.
KOREŇ:
ODVAR: Používa sa v obvyklých dávkach.
MOŽNOSTI KOMBINÁCIE S INÝMI DROGAMI:
Drogu je možné použiť do kombinácii v čajových zmesiach. Dbáme však na to, aby obsah neprevyšoval 15% a čajovina by nemala byť podávaná dlhšie ako 1 mesiac.
ŠPECIALITY:
Doporučuje sa kúpeľ nôh alebo rúk v odvaru z drogy, predovšetkým pri reumatických chorobách, ale aj pre podporu liečby akútnych viróz, ďalej pri ekzémoch a iných kožných chorobách. Kúpeľ aplikujeme obyčajne jeden krát denne alebo každý druhý deň, v dĺžke 10 až 15 minút, spravidla formou kúpeľových kúr, najčastejšie v kúrach s 12 kúpeľmi.
Po 15 až 25 g listov a kvetov na 0,5 l vody, alebo za hrsť listov na 500 ml vody sa zvarí na 2/3 pôvodného objemu, precedí sa, pridá sa cukor alebo med podľa potreby a denne sa pije 1 malý pohár, ráno a večer. Účinkuje vo väčších dávkach ako preháňadlo a močopudný prostriedok. V menších dávkach je doporučovaný pri vadách prekrvenia v panve, kožných vyrážkach, poraneniach, ale aj pri hystérii, pečeňových, slezinových a žlčníkových ťažkostiach a pri vodnateľnosti.
Odvar z koreňa: 20 g koreňa na 0,5 l vody slúži ako mierne preháňadlo. Odvar pripravíme tak, že čajovú lyžičku koreňa dáme do šálky studenej vody, prevaríme, odstavíme na 15 minút, precedíme a pijeme 3 krát denne šálku, pred jedlom.
Zápar z listov je chutný prostriedok proti hystérii, na vnútorné poranenia, proti kašlu, chronickým katarom, vodnateľnosti a cudzopasníkom. Zápar používame tiež zvonka na obklady opuchov na končatinách, ale tiež na obklady pečene a sleziny.
POUŽITIE V HOMEOPATII:
V homeopatii je Eupatorium cannabinum rovnako využívaný ako príbuzné Eupatorium perfoliatum a Eupatorium purpureum. Jedine pri Eupatorium purpureum sa klasicky využíva na jeseň trhaný podzemok. Základom je čerstvá vňať trhaná pred kvetom, najlepšie do 10 hodiny dopoludnia. Spracováva sa liehom 80%, podľa 3, ďalej sa riedi liehom 30% až do potencie D5. Všeobecne užívame potenciu D5 s dávkovaním 3x10 kvapiek, pred jedlom.
Typickým obrazom lieku je predovšetkým nepokojný spánok s reumaticko-neuralgickými bolesťami šije, bolestivosť pozdĺž chrbtice a fyzická slabosť. Bolestivosť končatín postupuje zdola nahor. Typickými príznakmi je tupá bolesť v oblasti močových ciest, problémy s močením, pálivé bolesti vaječníkov, biely výtok s prevahou ľabvostranných problémov, zhoršenie pri kašli a nachladnutí, zlepšenie kľudom a teplými nápojmi.