Škoricovník čínsky/Škorica
Škoricovník čínsky (Cinnamonum aromaticum)
Slovensky: Škoricovník čínsky
Česky: Skořicovník čínský
Latinský názov: Cinnamomum aromaticum
Čeľaď: Lauraceae, vavrínovité
Využíva sa: kôra vetiev a stoniek
Najbežnejšie tradičné použitie: lieči slabý srdcový pulz, bolenie hlavy, ťažké a zrýchlené dýchanie, pomáha pri bedrovom úsade a bolesti kolien, zmierňuje bolesti brucha, zvracanie a menštruačné bolesti
Všeobecné informácie: Čínska škorica alebo tiež kasia sa všeobecne považuje za rozdielnu od škorice saigonskej či cejlónskej, ktorá sa zrejme nachádza vo vašej kuchyni. Potravinársky priemysel dáva prednosť týmto dvom druhom pre ich lepšiu chuť, ale farmaceutický priemysel používa ako kasiu, tak aj iné druhy škorice. Pre priemerného človeka, nie príliš znalého tejto problematiky, je rozdiel v chutiach taký malý, že sa dá ťažko rozoznať.
Strom škoricovníka môže dorastať až do výšky 12 – 17 m. Pri pestovaní kasie sa stromy obvykle kultivujú a prerezávajú tak, aby nerástli do príliš veľkých výšok z dôvodov jednoduchého zberu. Existuje mnoho druhov kasie. Najznámejšie dva sú „quills“ (= škoricová kôra vo zvitku) a „strips“ (= pásiky). Quills sa získavajú z mladých stromčekov (vek 5 – 6 rokov) a strips zo starých stromov. Kasia sa vyrába iba v Číne, kde sa nazýva „rou gui“. Najväčší objem produkcie pochádza z provincií Guangxi, Guandgdong a Yunnan. Značná časť zberu sa využíva na výrobu kasiového oleja (tiež nazývaný olej z čínskej škorice), ktorý rovnako ako bežný škoricový olej sa v západných krajinách hojne využíva na ochucovanie jedál a na farmaceutické účely.
Kasia obsahuje 1 – 2 % silice (kasiového oleja), ktorému kasia z najväčšej časti vďačí za svoju korenenú chuť a vôňu. Rovnako ako ostatné výrobky z kôry, aj kasia okrem iného obsahuje veľké množstvo chemických látok, ktoré sa využívajú na výrobu fragrancií a esencií. Škoricový aldehyd, ktorý je prítomný v najväčšom množstve (75 – 90 %), pri vedeckých pokusoch účinkoval u myší ako sedatívum a látka tlmiaca bolesť.
Kasia aj bežná škorica sa už tisíce rokov používajú ako vo východných, tak aj v západných kultúrach pri liečbe hnačiek, reumatizmu, nachladenia, vysokého krvného tlaku, obličkových ťažkostí a bolení brucha.
Účinky na organizmus: Čínski a japonskí vedci zistili, že kasia pôsobí ako sedatívum a znižuje vysoký krvný tlak a teplotu pri pokusných zvieratách. Olej má antiseptické účinky, ničí rôzne druhy baktérií a húb.
Tradičné použitie: V Číne sa kasia ako liečivo používa už niekoľkotisíc rokov. Prvá zmienka o kasii spadá do čias vlády Dynastie Han – bola opísaná v Shennongovom herbári v kategórii netoxických bylín. V súčasnosti je kasia považovaná za bylinu slabo toxickú so zahrievacími účinkami. V prípade požitia relatívne veľkého množstva (37 g a viac) sa môžu objaviť príznaky otravy: závraty, rozmazané videnie, kašeľ, neuhasiteľný smäd, znížené vylučovanie moču. Tieto príznaky sa charakterizujú ako „teplé“ a liečba si všeobecne vyžaduje ochladzovacie byliny napr. vigna mungo (Vigna mungo) alebo kvet chryzantémovky vencovej (Chrysanthemum coronarium).
Tradičná medicína používa čínsku škoricu na liečbu studených rúk a nôh, slabého pulzu, bolestí hlavy, bedrového úsadu (húsera), bolestí kolien, sťaženého dýchania so sipením, zrýchleného dýchania, menštruačných bolestí, nepravidelnej menštruácie, bolestí brucha a zvracania. Obvyklá denná dávka je 1 – 4,5 g, užíva sa vo forme prášku alebo čaju.
Kasiový olej sa najviac používa ako liek proti nadúvaniu a plynatosti alebo ako žalúdočné tonikum. Obvyklá denná dávka je 0,06 – 0,6 ml (1 – 10 kvapiek) nakvapkaných do vody.
Domáce liečenie: Z mnohých existujúcich domácich receptov ich väčšina kasií používa v kombinácii s mnohými ďalšími bylinami. Nasledujúce dva recepty patria k tým najjednoduchším:
Na liečbu bolestí brucha a hnačiek spôsobených žalúdočnou a črevnou nevoľnosťou sa v rovnakom pomere zmieša prášok kasie s práškom klinčeka (28 g každého z nich) a táto zmes sa užíva buď vnútorne, alebo sa aplikuje zvonku.
Vnútorné použitie: prášok sa zapíja vodou, denná dávka je 0,6 – 1,6 g.
Vonkajšie použitie: malé množstvo prášku sa rovnomerne nanesie na lepiacu pásku s rozmerom 6 × 6 cm a nalepí sa do oblasti pupka.
Na liečbu traumatických zranení (bitky, nárazy, pády), po ktorých dôjde k hromadeniu krvi a dostavia sa bolesti tela, sa užíva asi 6 g práškového kasia do vína.