Slovensky: Pyštek obyčajný,
Česky: : Lnice obecná květel
Latinsky: Linaria vulgaris,
ľud: ľan matky božej, ohnica, žihavica, krvavica,
(Plantaginaceae -skorocelovité, alebo Scrophulariaceae – krtičníkovité),

Charakteristika:
Pyštek obyčajný je trváca bylina s priamou stonkou a s plazivým koreňom. Stonka dorastá do výšky 20-50 cm a v spodnej časti drevnatie a môže byť jednoduchá alebo aj rozkonárená. Obrastená je striedavými, čiarkovito kopijovitými, na okrajoch podvinutými listami. Na konci stonky sa tvorí predĺžený strapec voňavých sírovo žltých kvetov s tmavším stredom takmer oranžovej farby. Kvety majú výraznú ostrohu. Plod je dvojpuzdrová vajcovitá tobolka s početnými semenami. Kvitne od júna do septembra.

Výskyt:
Rastie na slnečných, čerstvých až suchých miestach ako záhradná a poľná burina. Ďalej sa vyskytuje na skalnatých stanovištiach, rumoviskách, pasienkoch, medziach, úhoroch, popri cestách a železničných tratiach od nížin do horského stupňa.
Liečivé účinky:
Na liečebné účely sa zbiera rozkvitnutá vňať (Herba lineariae) bez hrubších spodných častí byle. Suší sa na lieskach alebo zviazaná do snopčekov na tienistom vzdušnom mieste, prípadne v sušičkách pri teplotách do 50°C. Usušený materiál uschovajte v suchej uzavretej nádobe chránenej pred svetlom.
Droga obsahuje flavónové glykozidy (linarín a pektolinarín), alkaloid peganín, pektíny, fytosterín, organické kyseliny, tanín a vitamín C.
V liečebnej praxi má pyštek obyčajný široké použitie. Jeho liečivé účinky boli známe už v 15. storočí. Dokázaný je jeho potopudný, močopudný a preháňavý účinok. Zmäkčuje stolicu a preto sa používa ako mierne preháňadlo. Má aj protizápalový účinok využívaný pri zápaloch obličiek, chorobách pečene a podžalúdkovej žľazy. Z 1 – 2 čajových lyžičiek drogy na 2 až 4 šálky vriacej vody sa pripravuje zápar, ktorý sa nechá 18 minút postáť a pije sa počas dňa. Vo forme masti sa pyštek obyčajný používa pri hemoroidoch.
Obklady pripravené z odvaru vňate uľahčujú hojenie hnisajúcich rán, kožných vriedkov, vyrážok a hemoroidov.

Príbuzné druhy
Papuľka vyššia (Antirrhinum majus) je rastlina podobná pyšteku obyčajnému a pestuje sa ako okrasná letnička v záhradách. Je vyššia, mohutnejšia, má širšie listy a kvety rôznych sýtych farieb -fialové, červené, belavé, alebo žlté.