Na prvý pohľad vyzerá ako burina, no v skutočnosti je to voňavá a hlavne zdravá rastlina, ktorá sa používa nielen ako korenie, ale aj ako liečivá bylinka. Za liečivé účinky kôpor vďačí vysokému obsahu účinných látok s pozitívnym vplyvom na celkové zdravie človeka. Pomáha pri poruchách trávenia, nechutenstve, zníženej imunite či zavodnení organizmu.
Pomáha proti nespavosti
Celé tisícročia ho ľudia využívali nie len kvôli špecifickej vôni, ale aj pre jeho cenné liečivé vlastnosti. Vedeli ste, že jeho anglický názov „dill“ pochádza zo staronórskeho slova a znamená „upokojiť, uchlácholiť“? Kôpor sa totiž okrem iného v minulosti používal aj ako prostriedok proti nespavosti a podráždenosti.
Čo dokáže kôpor?
Všetky liečivé vlastnosti kôpru vychádzajú primárne z obsahu dvoch skupín látok: monoterpénov a flavonoidov. Vďaka tomuto zloženiu nám kôpor pomáha predovšetkým v troch nasledujúcich oblastiach:
Ochrana pred voľnými radikálmi a karcinogénmi
Monoterpény v kôpri aktivujú enzým, ktorý atakuje molekuly narušujúce správne fungovanie organizmu. Prchavé oleje v tejto bylinke patria navyše do skupiny chemoprotektívnych potravín, ktoré dokážu neutralizovať niektoré typy karcinogénov, ako napríklad benzopyrény. Tie sú súčasťou cigaretového dymu, dymu z uhlia a dymu z odpadkových spaľovní.
Antibakteriálny účinok
Prchavé oleje v kôpri boli podrobené niekoľkým experimentom aj v súvislosti so zabraňovaním množeniu baktérií. V tomto smere sa kôpor vyrovná cesnaku, ktorý má takisto jasne preukázateľné antibakteriálne účinky.
Výborný zdroj vápnika
Ako dobre vieme, vápnik je dôležitý pre správnu hustotu kostí, ktorých rednutie trápi veľkú časť európskej populácie. Kôpor je výborným zdrojom nie len vápnika, ale aj vlákniny, mangánu, železa a horčíka, čo z neho robí skvelého bojovníka proti osteoporóze.
A čo ešte dokáže?
Kôpor fantasticky pomáha prečisťovať krv. Okrem toho obsahuje vitamín C,F,B, karotén, železo, fosfor, vápnik, draslík, ale aj kyselinu olejovú. Jeho silice majú vzácnu vlastnosť, a síce, dokážu potlačiť alergický kašeľ. Je tiež považovaný za vynikajúce antibakteriálne činidlo, ktoré napomáha správnemu fungovaniu tráviaceho traktu a pohybu čriev. Nebojte sa, po kôpri vás nepreženie. Vaše črevá len dostanú to správne tempo a nadúvanie v dôsledku plynatosti a nepohyblivosti zmizne. Kôpor tiež znižuje stres a aj krvný tlak.
Ak vás poštípala včela, osa či iný hmyz, potrite si miesto kôprom. Má vysoké antibakteriálne účinky a pomáha hojiť miesto vpichu. Takisto má fantastické účinky proti svrbeniu. Jeho vlastnosti sú v tomto smere podobné ako vlastnosti a účinky cibule.
Konzumácia zelenej dobroty vám zabezpečí lepší zrak a ak ste po namáhavom dni za počítačom unavení a cítite nepríjemný tlak v očiach, priložte si trochu kôpru na navlhčený vatový tampón, ktorý si dajte na 20 minút na oči.
Skladovanie kôpru
Čerstvý kôpor má neporovnateľne intenzívnejšiu vôňu a chuť ako sušený. Ak sa vám na záhrade urodí viac, ako zvládnete zjesť, alebo ak ste na trhoch či v obchode kúpili príliš veľký zväzok tejto bylinky, môžete časť z nej nadrobno pokrájať, vložiť do uzatvárateľnej nádoby a skladovať v mrazničke. Takto vám vydrží aj niekoľko mesiacov voňavý a chutný.
Všetko toto dokazuje len toľko, že kôpor by sme mali všetci povinne zaradiť do nášho jedálnička. Vyskúšajte fantastické kôprové šaláty, omáčky, dochudovadlá či jednoducho ho pridajte do fazuľačky nakyslo. Odvďačí sa vám najmä vaše zdravie.
Výsadba kôpru
Kôpor vysievame v apríli až v máji. Semená vysievame vo vzdialenosti 30 až 35 cm, pričom do jedného hniezda vysadíme 3 až 5 semien. Vysievame do hĺbky 1 až 2 centimetre.
Pred výsadbou dodáme pôde potrebné živiny prostredníctvom hnojiva. Kôpor nikdy nehnojíme hnojivami s obsahom chlóru. Pri výsadbe v záhrade semená vysádzame priamo na záhon. Pri pestovaní v domácnosti sadíme do rozmnožovacieho kvetináča, odkiaľ neskôr rastlinky presadíme.
Vhodné podmienky na pestovanie
Kôpor je nenáročná rastlina. Nevyžaduje špeciálny druh pôdy, no najlepšie sa mu bude dariť vo vlhšej priepustnej hlinitej pôde s dostatočnou zásobou živín. No dopestovať sa ho podarí aj v piesočnatých pôdach. Základom je dostatočná vlhkosť pôdy, no zároveň nie prílišné preliatie. Kôpor je veľkým kamarátom so slniečkom, preto dostatočne slnečné, záveterné stanovisko, je to pravé, čo môžete pre jeho blaho urobiť.
Liečivé účinky kôpru
Foto: archív
Na prvý pohľad vyzerá ako burina, no v skutočnosti to je voňavá a zdravá rastlina, ktorá sa používa ako korenie, ale aj ako liečivá bylinka. Za liečivé účinky kôpor vďačí vysokému obsahu účinných látok s pozitívnym vplyvom na celkové zdravie človeka. Pomáha pri poruchách trávenia, nechutenstve, zníženej imunite či zavodnení organizmu.
Kôpor je nenáročná jednoročná rastlina, ktorú vypestujete takmer všade. Nepotrebuje pravidelné polievanie a nie je náročná ani na typ pôdy. Jediné, čo neobľubuje, je premočená pôda. Kôpor sa využíva na dochutenie jedál a pri zbere sa zbiera celá rastlina.
Používa sa najčastejšie ako korenie do jedál. Môžete ním dochutiť polievky, mäso, omáčky, nátierky, zaváraniny, slané koláče alebo prívarky. Kôpor je najlepší v čerstvej podobe, ak však túto možnosť nemáte, postačí vám aj sušený alebo mrazený.
Účinné látky:
bielkoviny, vláknina, sacharidy, tuky, železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, meď, zinok, omega 3 a omega 6 kyseliny, vitamíny skupiny A, B, C, kyselina listová a kyselina pantoténová