Sedmokráska obyčajná
Sedmokráska obyčajná
Slovensky: Sedmokráska obyčajná
Česky: Sedmikráska obecná
Latinsky: Bellis perennis
Nízka rastlinka so sýtozelenými listami usporiadanými do prízemnej ružice. Stred kvetu je žltý s bielymi okvetnými lístkami, ktoré sú na špičke ružovkasté až červené. Kvitne skoro z jari až do októbra.
Rastie výlučne na slnkom presvietených miestach.
Nájdete ju v trávnikoch, na medziach, lúkach, okrajoch ciest a pasienkoch od nížin až po vysokohorské pásma.
Sedmokráska (Bellis perennis L.) je liečivá rastlina. Zberajú sa kvetné úbory s maximálne 2 cm stopkou a to najlepšie na jar, keď obsahuje najviac účinných látok. Pestované plnokveté formy sedmokrásky sú nevhodné na zber k liečbe.
Suší sa vo veľmi tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni. Skladujte v dobre zatvorených obaloch a chráňte pred svetlom.
Kvetná droga (sušený kvet) má príjemnú vôňu s ostrou chuťou. Neboli zistené žiadne negatívne účinky.
Obsahuje saponíny, triesloviny, horčiny, flavonoidy, sliz, živice, organické kyseliny, minerálne látky a inulín. Tieto látky pomáhajú zvýšiť látkovú premenu v pečeni, odporúča sa užívať aj pri ochoreniach žlčníka a sleziny, pri zápaloch močových ciest a zápale obličkových klbôčok.
Vnútorne sa jej liečivé účinky využívajú pri ochoreniach horných dýchacích ciest, proti kašľu a zahlieneniu dýchacích ciest – napomáha vykašliavaniu a pôsobí protizápalovo.
K vonkajšiemu použitiu sa využíva ako prísada do kúpeľa, alebo vo forme odvaru na obklady pri zle hojacich sa ranách, vredoch, vyrážkach, ekzémoch, opuchoch a krvných podliatinách.
Ako kloktadlo pri zápalových ochoreniach hrdla alebo ďasien.
Čaj (odvar): 3 lyžičky drogy na ½ l vriacej vody. Nechajte prejsť varom na 15 minút, odstavte a potom pite po dúškoch 2 šálky denne.
Takto pripravený odvar sa používa pri vyššie uvedených problémoch.
- Pri ochoreniach dýchacích ciest sa pije vlažný alebo studený.
- Pri zápale priedušiek kombinujte so skorocelom a podbeľom.
- Pri kožných ochoreniach na kúpeľ, odvar kombinujte s repíkom lekárskym.
Sirup
Za hrsť kvetov vložte do 1/2 vriacej vody a nechajte 12 hodín odstáť. Sceďte cez plátno a poriadne vyžmýkajte. Do tohto odvaru pridajte 1/2 kg cukru a varte až do zhustnutia.
Užíva sa 2 až 4 lyžičky proti kašľu.
Zo sušenej drogy si môžete vyrobiť tinktúru.
K tomu potrebujete 1 lyžicu drogy, ktorú zalejete 5 lyžicami kvalitného destilátu a necháte 14 dní stať v uzatvorenom pohári.
Tinktúra sa vnútorne užíva 3x denne po 10 kvapiek. Je vhodná aj na vonkajšie použitie pri kožných vyrážkach.
Viete že: ak má sedmokráska priaznivé životné podmienky, je schopná udusiť aj bodliak.