Škoricovník gáfrový/Gáfor
Gáfor
Slovensky: Škoricovník gáfrový/Gáfor
Česky: Kafrovník lékařský, Skořicovník kafrovník
Latinsky: Cinnamomum Camphora
je látka získavaná zo škoricovníka gafrového, ktorý patrí do čeľade Lauracea. Škoricovník Gáfrovník je až 40 m vysoký silne rozvetvený tropický strom, pochádzajúci z východnej Ázie. Listy sú jednoduché, protistojné, striedavé alebo zoskupené na koncoch konárov. Získava sa pomocou technológie, ktorá spočíva v odstredení a sublimáciu vyčisteného podielu destilácie dreva škoricovníka.
V Indii sa používal ako vykurovadlo pri obradoch, bol zasvätený Šivovi v súvislosti s živlom vody Lunou. Táto bylina je známa tiež pod názvami gáfr, gáfor, gáfrový strom, kamfor alebo kamfora. Teraz je vyrábaný aj synteticky. Umelo vytváraný má názov Racemát gáfor.
Z chemického hľadiska je to cyklický terpenický ketón. Medzi jeho hlavné účinky patria účinky derivačné - dráždi kožu a sliznicu, spôsobuje miestne prekrvenie a urýchľuje tak priebeh zápalového procesu tým, že zlepšuje priebeh vstrebávania a ohraničenia zápalu. Gáfor, obsiahnutý v mastiach či géloch, sa tiež veľmi rýchlo vstrebáva do kože a okamžite vyvoláva ľahko hrejivý pocit, pôsobí antisepticky a ako mierne lokálne anestetikum. Počas masírovania pozitívne pôsobí pri reumatických ochoreniach a únave svalov.
Je ho možné tiež použiť v studenom obklade na opuchy, podliatiny a vyvrtnutia. Je tiež súčasťou roztokov a krémov na potenie nôh s dezodoračným účinkom. Rovnako sa dnes používa ako zložka inhalátorov, lebo dezinfikuje a pomáha výborne pri ťažkostiach dýchacích ciest. V tradičnej indickej medicíne, Ayurveda, je používaný pri zápaloch, výronoch, pomliaždeninách a ako prevencia preležanín. Prípravky s gáfrom by sa nemali používať na otvorenú ranu, u tehotných a dojčiacich žien a malých detí.