Ako pestovať, polievať a starať sa o zemolez
Všetky druhy Zemolezu sú nenáročné na starostlivosť. Nájdeme medzi nimi rastliny s vysokou dekoračnou funkciou, liečivými účinkami či sladkými plodmi.
Zemolezy predstavujú nízke stromy, kry alebo liany. Kvitnú nápadnými voňavými kvetmi v bielej, žltej, ružovej alebo červenej farbe.
Druhy zemolezu
Existuje viac než sto druhov zemolezu. V naších podmienkach je možné vypestovať niekoľko desiatok druhov. Najčastejšie pestovanými druhmi sú: Zemolez nemecký, Heckrottov, kozí či Henryov.
Ďalšie známe druhy sú: Zemolez japonský, Brownov, kapucňový, tatarský, ovíjavý, čierny a Zemolez modrý (kanadská čučoriedka).
Niektoré druhy majú využite ako bylinky či drobné ovocie, no väčšina druhov je jedovatá.
Vhodné podmienky na pestovanie
Všetkým druhom sa dobre darí na teplých a chránených stanovištiach. Prospieva im dostatok slnka, maximálne polotieň. Obľubujú mierne zásadité ľahké piesočno – hlinité pôdy s obsahom vápnika.
Nakoľko väčšina zemolezov sú ťahavé rastliny, vyžadujú podporu, po ktorej sa budú môcť ťahať. Je vhodné ich vysádzať tak, aby okolo nich mohol prúdiť vzduch a prostredie nebolo príliš suché.
Starostlivosť o zemolez
Aby ste dopestovali bohato olistené rastliny, je dobré vždy na jeseň zastrihnúť spodné časti rastliny aj s odkvitnutými kvetmi.
Staršie, mohutnejšie, ťahavé rastliny môžu byť ťažké a zaťažovať podpornú konštrukciu, preto je potrebné zemolez raz za 3 roky premladiť. Staršie výhonky skracujte približne o tretinu, podporí to rast rastliny. Po výraznejšom premladení, je potrebné počítať s tým, že najbližšiu sezónu nebude kvitnúť.
Rozmnožovať ho možno semenami aj odrezkami.
Zber
Liečivými účinkami sú známe odrody Zemolez ovíjavý a Zemolez japonský. Zo Zemolezu ovíjavého sa zbierajú listy a zo Zemolezu japonského púčiky a stonky.
Chutné plody má Zemolez modrý, tzv. kanadská čučoriedka. Pozor, plody ostatných sú nevhodné na konzumáciu a dokonca jedovaté.
Liečivé účinky
Kvet Zemolezu ovíjavého obsahuje silicu s monoterpénmi, kyselinu chlorogénovú, loniceraflavon, taním a množstvo ďalších látok, ktoré sú zodpovedné za jeho liečivé účinky.
Používa sa:
- pri chorobách slizníc a kože (zápaly slizníc dýchacích a tráviacich ciest),
- na liečbu infekcií kože (abscesy),
- pri liečbe astmy,
- ochoreniach močového systému (podporuje vylučovanie moču),
- podporu vykašliavania.
V súčasnej dobe je však pre lekárske účely viac využívaná odroda japonský, ktorá sa bohato využíva v tradičnej čínskej medicíne, kde zbavuje telo jedov. Zemolez japonský má bohaté antibakteriálne účinky. Európsky druh obsahuje navyše aj kyselinu salycilovú.
Používa sa na:
- znižovanie krvného tlaku,
- znižovanie zápalov v tele,
- liečbu ochorení močového systému.
Púčiky sa využívajú na ochladenie tela pri horúčke alebo veľkých letných horúčavách.
Oba zemolezy je potrebné užívať len v malých dávkach. Otrava bylinou spôsobuje žalúdočnú nevoľnosť a svalové kŕče.
Plody zemolezu modrého, teda kanadskej čučoriedky, pôsobia na zdravie taktiež blahodárne. Majú protizápalové a protirakovinotvorné účinky, pôsobia ako prevencia aterosklerózy a ďalších chorôb obehovej sústavy a zásobujú telo množstvom vitamínu C.
Podľa kanadských vedcov, táto rastlina obsahuje dvakrát toľko antioxidantov a vitamínov, ako ostatné druhy bobuľového ovocia a trikrát viac železa ako čučoriedky. Taktiež je tento druh bohatým zdrojom vitamínu A, vitamínu P, vápnika, horčíka, draslíka a fosforu.
Zdroj: https://domadoma.sk/ako-pestovat-zemolez/