V tomto článku si povieme niečo viac o puškvorci obyčajnom. Jedná sa o trvácu bylinu vysokú až do 120 cm. Jedná sa v bylinkárstve o veľmi dôležitú bylinu. Puškvorec obyčajný patrí medzi najstaršie používané byliny vôbec. Poznali ho už starý Egypťania a píše sa o ňom dokonca v Biblii (v Mojžišovej knihe). Bylina bola súčasťou posvätného oleja na pomazávanie.
Pôvodnou vlasťou puškvorca je Čína a India. Do Európy sa puškvorec dostal niekedy v 16-tom storočí zásluhou mníchov. Rastie na zaplavených pôdach, vo vlhkých priekopách či na brehoch potokov a rybníkov. U nás sa voľnej prírode puškvorec nevyskytuje a preto nebudeme písať o sušení či zbere. Jediná možnosť ako sa dostať k puškvorcu je kúpiť ho v lekárni či obchode s čajmi.
Z byliny sa vždy používa len koreň. Ten obsahuje éterický olej, horčiny, triesloviny, sliz a iné účinné látky. Vo farmácií sa dnes používa len kanadský puškvorec obyčajný v ktorom sa nenachádza látka zvaná beta-azarón.
(beta-azarón obsahuje väčšina pod-druhov puškvorca obyčajného jedná sa o rakovinotvornú látku).
V čom puškvorec pomôže?
- slabej látkovej výmene
- pri plynatosti
- pri ochorení žliaz a dne.
- odstraňuje nechuť do jedla
- detoxikuje organizmus
- reguluje žalúdočnú kyselinu
- odstraňuje bolesti žalúdka
- pomáha pri hnačku
- podporuje trávenie
- pomáha pri vredoch žalúdka a dvanástnika
- pomáha pri chorobách pečene, žlčníka a pankreasu
Kdesi som čítal, že žuvanie koreňa puškvorca zaháňa chuť na cigaretu a odnaučí vás fajčiť. Ak niekto z Vás má s tým skúsenosť bol by som rád keby mi napísal do komentárov pod článkom, prípadne na mail svoje skúsenosti.
Príprava
Puškvorec by sa nikdy nemal variť a preto čaj pripravíte tak, že lyžičku drveného puškvorca vložíte do hrnčeka, zalejte vlažnou vodou a necháte cez noc lúhovať. Pred použitím takýto macerát len zohrejete, scedíte a pijete 2x denne. Neprivádzate do varu.
Stretol som sa však na obaloch čajov z puškvorca aj s informáciou, že puškvorec treba variť. Ja vám však odporúčam vyššie popísaný spôsob prípravy.
Maximálna denná dávka je 2 čajové lyžičky drveného koreňa puškvorca.
V niektorých článkoch sa môžete stretnúť aj s použitím puškvorca na kúpele či natieranie pokožky olejom z puškvorca. Tu práve vďaka tomu, že puškvorec obsahuje aj rakovinotvorný beta-azarón takéto niečo neodporúčam. Pokiaľ sa jedná o kúpny produkt, túto látku by nemal obsahovať.
Upozornenie
Puškvorec v žiadnom prípade neužívajte počas tehotenstva! Dodržujte dávkovanie a o užívaní sa poraďte so svojím lekárom. Puškvorec neskladujte dlhodobo. Maximálne 1 rok. Puškvorec neužívajte dlhodobo. Maximálne 2 týždne.