Muškátový orech
Exotický nádych vo vašej kuchyni: Muškátový orech aj proti nespavosti či nadúvaniu
Exotická korenina, ktorá dodá každému jedlu výnimočnú príchuť. A pritom nejde len o korenie. Muškátový oriešok má totiž mnohoraké použitie. Okrem skvelej chuti pomáha aj pri nespavosti, uľahčuje trávenie a zmierňuje hnačku či nadúvanie. Používal sa už v dávnych dobách a jeho účinky, ktoré rozdúchajú skryté vášne, boli dobre známe už starým Arabom.
Pochádza z Indonézie a Grenady
Latinský názov stromu, z ktorého pochádza, znie Myristica fragrans. Vo svete korenín má skutočne výnimočné postavenie. Pochádzajú z neho totiž až dve korenia, jednak je to muškátový oriešok, ale aj muškátový kvet, ktorý je o niečo horkejší. Tento strom rastie najmä v oblasti Indonézie, odkiaľ zároveň pochádza aj 75% celosvetovej produkcie tejto koreniny. Druhým veľkým producentom je štát Grenada, ktorá dodáva svetu 20% tohto korenia. Pestuje sa však aj na Srí Lanke, v Malajzii a v oblasti Karibiku.
Muškátový orech patrí medzi najpoužívanejšie prírodné afrodiziaká. Stačí ho prisypať do jedla určeného na romantickú večeru a o „správnu náladu“ bude postarané.
Pri akých problémoch je muškátové korenie vhodné?
- pomáha pri škvrnách od slnka a nedokonalostiach pleti – stačí zmiešať trochu muškátového orecha s mliekom, chvíľu nechať pôsobiť a následne zmyť vodou
- na zmiernenie problémov s prieduškami
- pri reume
- kŕčoch
- pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
- vhodný pri tráviacich problémoch, nadúvaní
- navodzuje lepší spánok
- vhodné aj pri hnačke
- priaznivo pôsobí na nervový systém
- muškátový olej prospieva zapáleným ďasnám
Nepreháňajte to s ním
O muškátovom korení by sa totiž dalo povedať, že je dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane pomáha, no na strane druhej pôsobí pri nadmerných dávkach ako droga. A ak to s ním naozaj preženiete, mohli by ste dokonca aj zomrieť. Udáva sa, že dávky nad 25 gramov vedú ku kóme a následnej smrti.
Dávkujte ho opatrne
Denne sa môže zjesť maximálne ½ malej kávovej lyžičky tohto korenia, pretože pri väčších dávkach by mohlo vyvolať nevoľnosť. Predávkovanie je veľmi nebezpečné a jeho príznaky odznievajú aj niekoľko dní. Neberte to na ľahkú váhu, pretože muškátový orech sa radí medzi halucinogény, resp. narkotiká a vo veľkých dávkach pôsobí jedovato
Vyskúšajte muškátové vína
Muškátový orech obsahuje 30% oleja, 30% škrobu a až do 15% silíc (napr. myristicín a elemicín). Práve tie zapríčiňujú spomínané halucinogénne účinky. Muškát však môžete nájsť aj v dobrom víne. Jeho výnimočná vôňa a chuť tvorí súčasť viacerých odrôd kráľovského moku. Zvýrazňuje napríklad chuť vína Müller Thurgau, Irsai Oliver, no najmä muškátových odrôd – Moravský Muškát, či Muškát Ottonel.
Do akých jedál sa hodí?
Muškátovým korením môžete dochutiť množstvo pokrmov. Použiť ho môžete do jahňaciny, baraniny, štipľavých jedál, vaječných a syrových pokrmov, no rovnako zvýrazní aj chuť tých sladkých. Veľmi obľúbeným je v súčasnosti napríklad v Holandsku, no s obľubou ho používajú aj Taliani, či Arabské národy. Chutnejšími dokáže urobiť aj medovníčky, či rozličné ovocné koláče.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela