Nepeta cataria/Šanta mačacia/Kocúrnik obyčajný
Latinsky: Nepeta cataria, Cataria vulgaris
Slovensky: Šanta mačacia
Česky: Šanta kočičí
Nepeta cataria, Šanta kočičí, Catnip, Catswort, Catmint, Catnep, Cataria vulgaris, Glechoma cataria
Kategorie:
RelaxantPůvod:
AsieVhodné kombinace:
Damiána, Alpinia officinarumNepeta cataria je latinský názov a odborné označenie pre bylinku pre nás známu ako Kocúrnik obyčajný (Šanta mačacia). Pod genus Nepeta patrí viac ako 250 poddruhov, ktoré rastú po celom svete. Rastlinka prišla k menu Nepeta Cataria zaujímavým spôsobom. Nepeta je pravdepodobne odvodené od talianskeho mesta menom Nepete, kde sa v minulosti bylinka hojne pestovala. Cataria je naopak prisudzované jej vplyvu na mačky. O akom vplyve tu hovoríme? Šanta mačacia má veľmi zvláštne účinky na zástupcov mačacej ríše. Tie sa po vdýchnutí euforickej vône dostávajú do extázy, ktorá u nich trvá až pol hodiny. Počas nej sa mačky v rastlinke váľajú a pojedajú listy. Po uplynutí tejto doby prichádza rýchly útlm, kedy mačky zaspia pomerne tvrdým spánkom. Tieto účinky sú prisudzované zhruba 50 – 60% mačiek. Tak to aspoň opisujú odborné štúdie, podľa skúseností to však bude omnoho viac. Podľa niektorých odborníkov majú tieto vplyvy na mačky svoj dôvod. Stane sa, že mačke uviaznu semienka v kožuchu. Tá ich potom roznáša ďalej, čím dochádza k množeniu. Na ľudí má Kocúrnik odlišné účinky. Nedochádza k žiadnej eufórii, ani k extáze, skôr k pomalému nástupu relaxačných účinkov. Kedysi sa sušené lístky používali do takzvaných bylinných cigariet. V tradičnej medicíne sa pomocou Kocúrnika liečila chrípka, prechladnutie, alebo sa používal na zrážanie horúčok.
Ešte sme si nepovedali ako vlastne Kocúrnik vyzerá. Pôvodom tejto 60 cm vysokej byliny sú predovšetkým horské časti Ázie. Bylinka má tenké lístky srdcovitého tvaru s vrúbkovaním na okrajoch. Svoj pôvod nezaprie, nehostinné horské časti z nej urobili bojovníka. Darí sa jej preto aj u nás. Môžeme si ju bez problémov vypestovať na záhradke.
Čo vlastne Kocúrnik obsahuje?
Rozbory odhalili, čo stojí za účinkami Šanty. Ide o takzvaný Nepetalakton. Táto látka bola prvýkrát izolovaná v roku 1941. Jej klasifikácia znie jasne – halucinogén. Ďalej bylinka obsahuje množstvo aromatických olejov, karvakrol, thymol, vitamín C, triesloviny a ďalšie zložky.
Kocúrnik obyčajný a jeho účinky
Účinky Kocúrnika obyčajného na náš organizmus sú veľmi široké. Tradičná medicína ho využívala na boj proti chrípke a vysokým teplotám, či na celkové uvoľnenie organizmu pri strese a napätí. Všeobecne sa jedná o relaxant, ktorý dokáže navodiť príjemnú náladu a pomôcť ľuďom s nespavosťou. Upokojí organizmus a poskytne duševnú rovnováhu. Ako by teda mohol účinkovať proti chrípke a prechladnutiu? Jednoducho. Kocúrnik totiž podporuje potenie, ktoré je pri nemociach dôležité. Telo sa tak dokáže zbaviť všetkého, čo doň nepatrí. Moderná medicína sa tiež Kocúrnika ujala. Skúmajú sa jeho inhibitujúce účinky na rakovinové bunky prsníkov a prostaty.
Nežiaduce účinky Šanty mačacej
Z hľadiska dlhodobých záznamov neexistujú žiadne zmienky o vedľajších alebo nežiaducich účinkoch. Pokiaľ nastala nejaká reakcia, bola skôr subjektívneho charakteru. Ak by sme nedodržiavali dávkovanie a zámerne dlhodobo užívali vyššie množstvo, môžeme si spôsobiť zažívacie problémy. Za rizikovú skupinu, ktorá by sa rozhodne mala vyvarovať konzumácii Kocúrnika sú považované tehotné a kojace ženy. Za týchto okolností odporúčame konzultáciu s lekárom.
Ako dávkovať Kocúrnik obyčajný
Denná dávka by sa mala pohybovať okolo 20 – 30 g 2x denne.
Spôsob použitia
Existujú dva spôsoby použitia. Prvý platí pre drvené listy. Z nich sa pripravuje odvar – dávku zalejeme horúcou vodou a varíme cca 5 minút. Necháme schladnúť a môžeme piť. Druhý spôsob je pre prášok z listov. Ten sa tiež môže zaliať horúcou vodou, alebo ho v nej môžeme rozmiešať za studena. Postačí cca 300 ml.
Dávkovanie
Drť
20 - 30g ,1-2x denne
Prášok
20 - 30g ,1-2x denne