Baza čierna
Baza čierna má zdravé kvety, plody, listy a… Spoznajte čo obsahuje, aké má účinky a nájdete tu aj recepty.
Baza čierna je “slávna” vďaka bazovému sirupu, ktorý je jej najchutnejším produktom, ale to vôbec nie je všetko… Z bazy čiernej sú liečivé časti: kvety, listy, plody a kôra. Máj a jún je obdobie kvitnutia bazy čiernej a práve v tejto dobe sú kvety bazy pripravené na zber a ďalšiu úpravu (sirupu, čaju…). Viete čo obsahuje baza čierna, kde rastie, aké má nutričné hodnoty, ako je nápomocná po zdravotnej “stránke”? Baza čierna je pozitívna na organizmus, ale pozor na jej prípravu, hlavne čo sa týka jej bobúľ…
O baze čiernej
Baza čierna (lat. Sambucus Nigra) – čeľaď pižmovkovitá
Baza čierna je ker, ktorý môže dorásť do výšky až 7 metrov, ale bežne dorastá okolo 2 – 4 metre. Od mája, do približne júla kvitne krásnym bielym až bledo žltými kvetmi, ktoré sa zberajú na bazový sirup alebo iné chutné produkty z bazy čiernej. Z bazy sa dajú konzumovať aj jej plody, bobule (tmavo fialová farba), ktoré dozrievajú okolo septembra, ale pozor nikdy ich nekonzumujte bez tepelnej úpravy! Bazové bobule totiž obsahujú látku sambunigrín, ktorá musí prejsť varom, aby sa znehodnotila. Táto látka pôsobí na naše zdravie toxicky (viď nižšie).
Aké účinné látky obsahuje baza čierna?
Baza je skoro celá rastlina liečivá, účinné látky sa nachádzajú v jej kvetoch, plodoch, kôre a aj v jej listoch…
Baza kvet – vitamíny B, C, flavonoidy, silicu maslovú, saponíny, organické kyseliny a trieslovinu.
Baza plody – tuk, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, Vitamín A, B, C, železo, sodík, draslík, pektín, horčiny, kyselinu jablčnú a silice.
Nutričná hodnota – baza čierna (100g)
KJ– 294 Kcal– 70 Bielkoviny–0,9 g Tuk – 0,4 mg
Sacharidy– 16 g Vláknina – 5,5 g
Baza bobule obsahujú – 100 g
Vitamín A | 330 IU | Draslík | 270 mg |
Vitamín B6 | 0,15 mg | Sodík | 5 mg |
Vitamín C | 45 mg | Železo | 0,1 mg |
Baza čierna a jej účinky na zdravie
Baza čierna je účinnou bylinou, ktorá dokáže “spraviť” mnohé zdravotné problémy, pozrite sa na to a snáď pomôže aj Vám.
- Silná podpora imunity, chráni bunky pred radikálmi
- Antivírusové, antibakteriálne účinky
- Antiseptické a detoxikačné účinky
- Mierne antibiotické účinky
- Podporuje potenie (chrípka…)
- Podporujú trávenie, prečisťujú tráviaci trakt
- Odstraňuje zápchu, upravuje stolicu
- Odstraňuje plynatosť a bolesti brucha
- Udržiava zdravé dýchacie cesty
- Eliminuje zápaly, kašeľ a hlieny
- Vhodná pri nádche, chrípke, alergii, bronchitíde
----
- Močopudný účinok, čistí obličky a močové cesty
- Uvoľňuje z tela kyselinu močovú
- Eliminuje bolesti kĺbov (Reuma, Dna…)
- Upokojuje nervový systém
- Eliminuje stres
- Zmierňuje bolesti a kŕče (migréna, brucho)
- Podporuje hojenie pokožky (vyrážky, ekzémy, poranenia)
- Dezinfikuje a urýchľuje hojenie kože
Možné negatíva (príznaky otravy) surovými plodmi
Ak skonzumujete surové plody, alebo nedostatočne tepelne upravené, tak si možete privodiť nasledovné príznaky. Navštívte lekára a nečakajte…
- Nevoľnosť
- Vracanie
- Malátnosť
- Bolesť žalúdka alebo hlavy
- Potenie, triaška
Kde rastie Baza a aké časti sa zbierajú
Baza čierna je ker, ktorý rastie skoro všade. Je veľmi odolná aj voči mrazom, suchu ale má rada polotieň, teda nie priame slnko. Jej výskyt môže byť až do horských pásiem. Bazu môžeme nájsť skutočne skoro všade: polia, lúky, lesy, čistinky, v meste a aj v horách. Z bazy sa používajú tieto časti: kvety, kôra, listy a bobule (plod).
Použitie bazy čiernej v praxi
Baza čierna sa dá rôzne použiť na mnohé zdravotné problémy vnútorné ale aj vonkajšie. Dozviete sa tu, ako sa dajú použiť rôzne produkty z bazy čiernej…
Prechladnutie, chrípka – pri týchto zdravotných problémoch je ideálne zapojiť do liečby bazový čaj. Má antibakteriálne a antiseptické účinky, mierne antibiotické, odstraňuje chorobu z tela a prehrieva celý organizmus, takže sa dobre vypotíte. Čaj pite 2 – 3 krát denne.
“Plný nos”, opuchnuté dýchacie cesty – pri tomto probléme si pripravte bazový odvar (čaj) a inhalujte ho. Pri tomto inhalovaní majte hlavu zakrytú uterákom alebo utierkou.
Pri dlhodobom strese alebo bolestiach spôsobených chorobou – bazový čaj, sirup alebo bazové plody (viď nižšie).
Zábal na koleno alebo kĺby – keď máte opuchnuté alebo boľavé koleno, lakte, bolia Vás končatiny, svaly alebo kosti, tak môžete použiť tento tip. Čerstvé listy z bazy nakrájajte na drobno alebo ich pomeľte a vzniknutú kašu si potrite na koleno. Koleno s kašou zaviažte obväzom alebo potravinárskou fóliou a nechajte jednu hodinu odpočívať.
Recept na čaj z bazy čiernej
Bazový čaj je chutný a zdravý nápoj, ktorý pomáha pri mnohých zdravotných problémoch. Ako si pripraviť čaj z bazových kvetov, nájdete tu.
Potrebujete: 1 PL sušeného kvetu z bazy, 2,5 deci vriacej vody
Do šálky vložte bazu a zalejte ju vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať 12 – 15 minút, sceďte a teplý vypite. Do teplého čaju môžete pridať aj 1 ČL medu. Tento čaj pite 2 krát za deň.
Recept na bazový sirup
Tento chutný nápoj si môžete počas horúcich letných dní pridávať do limonád. Bazový sirup je osviežujúci a má v sebe aj účinné látky… Nepreháňajte to s ním však, pretože obsahuje cukor.
Potrebujete: 2 litre vody, 30 ks kvetov bazy čiernej, 1,5 kg trstinového cukru, 50 g kyseliny citrónovej, 3 ks limetky, 1 ks citrón
V hrnci prevarte 2 litre vody a nechajte do poobedia vychladnúť. Bazové kvety umyte a obstrihajte (konáriky a tvrdé časti kvetov). Do vody (izbovej teploty) pridáme kyselinu citrónovú a šťavu z citróna a z jednej limetky. Dve limetky nakrájajte na štvrtky a pridajte do vody. Pridajte aj kvety a 24 hodín nechajte tento nápoj odpočívať na chladnom a tmavom mieste. Sem-tam premiešajte. Na druhý deň vysypte cukor do vody a celú zmes zohrejte na miernom plameni. Keď je voda teplá, nie vriaca vypnite ju a nechajte za občasného miešania roztopiť všetok cukor. Keď je nápoj hotový, tak bazový sirup vlejte do tmavých fliaš a poriadne zatvorte. Nápoj konzumujte rozriedený s vodou alebo s minerálkou.
UPOZORNENIE
- Baza sa neodporúča konzumovať tehotným ženám alebo kojacim maminkám.
- Pozor na konzumovanie bobúľ z plodov bazy čiernej, tieto musia prejsť tepelnou úpravou, aby sa znehodnotila toxická látka, ktorú obsahujú.