Echinacea
Echinacea a účinky na zdravie. Prírodná podpora imunity? + Pestovanie
Echinacea je celosvetovo známa bylina pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Je preslávená najmä vďaka svojmu protizápalovému účinku, podpore imunitného systému a hojenia. Aké všetky účinky má Echinacea na ľudské zdravie? Pre koho naopak nie je vhodná?
Charakteristika
V mnohých krajinách je prírodným protizápalovým liekom a prevenciou proti rôznym infekciám.
Obsah a zloženie, zdravotné účinky, kontraindikácie, dávkovanie, domáce pestovanie a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.
Čo je to Echinacea?
Echinacea napriek americkému pôvodu pochádza z gréckeho názvu Echinos a znamená doslovne jež. Názov bol zvolený pre jej podobnosť s týmto zvieraťom.
Echinacea je trvalá rastlina z čeľade astrovitej, ktorá dorastá približne do výšky 1 metra. Má a drsný chlpatý byľ s listami. Kvety rastliny sú zložené z purpurových (ružovo-fialových) okvetných lístkov a hnedého pichľavého kvetu. Práve stred rastliny na pohľad pripomína ježa.
Rastlina má viacero poddruhov, ako je napríklad Echinacea bledá, úzkolistá či nápadná. Avšak najvyužívanejšou a najznámejšou je práve Echinacea purpurová (Echinacea purpurea).
Z hľadiska obsahu prospešných látok je najvyužívanejšou časťou rastliny koreň, avšak nemenej významná je aj samotná bylina.
Echinacea prírodne posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.
Pomáha pri prevencii i liečbe akútnych i chronických zápalových ochorení, infekciách dýchacej sústavy, pri kožných i cievnych ochoreniach a skúma sa jej prírodný protirakovinový vplyv.
Formy spracovania Echinacey:
- Sušená bylina
- Čajová zmes
- Extrakt v kapsule/tablete
- Mletý prášok
- Tinktúra, kvapky
- Olej
- Masť, krém
Obsah a zloženie Echinacey
Echinacea obsahuje rôznorodú škálu aktívnych látok. Vďaka vysokému obsahu polyfenolov, polysacharidov, alkamidov, flavonoidov, glykoproteínov, vitamínov, esenciálnych olejov a rastlinných zlúčenín, disponuje Echinacea mnohými zdravotnými benefitmi.
Obsahuje i derivát kyseliny kávovej, ktorá pôsobí protizápalovo a anti-ateroskleroticky.
Echinacea je bohatá na zlúčeniny, ktoré fungujú v organizme ako antioxidanty. Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú chrániť naše bunky pred oxidačným stresom.
Flavonoidy sú práve považované za prírodné antibiotiká. Chránia organizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov a majú silný protizápalový i antibakteriálny účinok. Triesloviny (taníny) zvyšujú obranyschopnosť organizmu.
Rastlinné zlúčeniny podporujú posilnenie imunitného systému. Podporujú lymfatický systém a prirodzenú detoxikáciu organizmu.
Bylina dokáže podporovať i správne hojenie povrchových zranení.
Vnútorné použitie
Aké benefity ponúka? Efekt má na...
Echinacea a jej priaznivé účinky na organizmus
Vďaka širokej škále účinných látok je bylina Echinacea v určitých kultúrach a krajinách považovaná za prírodný „všeliek“.
Podpora imunitného systému a obranyschopnosti
Rastlina je prírodným pomocníkom k prirodzenej obranyschopnosti organizmu pred rôznymi bakteriálnymi i vírusovými infekciami.
Účinné látky prispievajú k zníženiu oxidačného stresu, ktorý má za následok vznik rôznych civilizačných ochorení, vrátane tých srdcovo-cievnych i Diabetes mellitus (cukrovky).
Mnohé štúdie zistili, že práve táto rastlina môže pomôcť posilniť imunitný systém a výrazne rýchlejšie zotavenie sa z už vzniknutej choroby. Preto sa Echinacea bežne používa najmä na prevenciu a liečbu bežného „nachladnutia“.
Mechanizmus Echinacey v podpore imunity spočíva v aktivácii makrofágov (buniek imunitného systému), fagocytózy a stimulácii fibroblastov v organizme.
Protizápalové pôsobenie
Zápal je prirodzený spôsob, ako sa naše telo bráni a podporuje hojenie. Bylina pomáha k rýchlejšiemu vstrebaniu zápalových reakcií v organizme. A to pri akútnych i chronických zápalových ochoreniach.
Prispieva v boji s príznakmi rôznych druhov infekcií - respiračných či vylučovacích (močových). V niektorých štúdiách pomohla Echinecea zredukovať zápalové markery (hodnoty) CRP v krvi.
Protirakovinový potenciál
Rôzne štúdie skúmajú vplyv extraktu z Echinacey proti rakovinovému rastu. Bylina môže v určitých dávkach pôsobiť ako podporná liečba, potlačiť rast rakovinových buniek a prípadne spustiť smrť rakovinových napadnutých buniek.
Echinacea, ako prírodný „všeliek“, je tak predmetom mnohých výskumov prírodného protirakovinového potenciálu.
Podpora hojenia a zdravia pokožky
Krémy, masti či tinktúry z Echinacey sa využívajú na podporu hojenia rán a kožných povrchových poškodení. Priaznivý protizápalový účinok má na jazvy, popáleniny, preležaniny (dekubity) či kožné ekzémy.
Súhrn priaznivých účinkov Echinacey:
- Podpora imunitného systému a obranyschopnosti
- Protizápalový vplyv (antivírusový, antibakteriálny)
- Antioxidačný účinok
- Eliminácia zápalu akútnych i chronických ochorení
- Podpora zdravia srdcovo-cievneho systému
- Podpora zdravia dýchacích ciest
- Podpora zdravia močových ciest
- Podpora hojenia rán
- Podpora liečby kožných problémov
- Podpora liečby akné
- Protirakovinový potenciál
Echinacea ako doplnok výživy
V súčasnosti je na trhu dostupných veľké množstvo rôznych výživových doplnkov s obsahom Echinacey. Ako na vnútorné, tak i vonkajšie využitie.
Tinktúra by sa mala užívať maximálne 2 týždne a potom by mala nasledovať aspoň niekoľko dňová prestávka. Jedná sa približne o 1 - 2ml 3x denne, pokiaľ nie je na obale produktu napísané inak.
Extrakty vo forme kapsúl či tabliet bývajú obohatené o vitamín C a zinok pre podporu imunity a maximálneho využitia účinku Echinacey. Sú užívané pravidelne perorálne, pričom v jednej tablete je v priemere 300 mg výťažku Echinacey.
Využívaný je i sypaný či sáčkový čaj z Echinacey, ktorý je známy svojou charakteristikou chuťou i arómou. Bylinka sa často krát nachádza aj v iných komplexných čajových zmesiach na podporu imunity a obranyschopnosti.
Je vhodný ako teplý čaj pri nachladnutí, dýchacích i močových infekciách.
Echinacea a dávkovanie
Presné dávkovanie vždy závisí od časti rastliny a formy spracovania Echinacey (výživový doplnok, tinktúra, čaj). Je preto potrebné riadiť sa odporúčaním dávkovaním na obale konkrétneho produktu.
Neprekračujte stanovenú maximálnu dennú dávku.
V súčasnosti však neexistuje oficiálne odporúčanie na dávkovanie. Niektoré zdroje uvádzajú 3 g sušenej rastliny denne, no vo viacero medicínskych výskumoch na rôzne ochorenia sa denná i maximálna dávka Echinacey líši.
Vonkajšie použitie
Protizápalový účinok sa využíva pri prevencii vzniku a liečby akné. Prispieva k vyživeniu a hydratácii pokožky.
V štúdiách dermatologických výrobkoch obsahujúcich extrakt z Echinacey sa zistilo, že zlepšujú i redukciu vrások a pomáhajú opraviť ochrannú vrstvu pokožky.
Slúži aj ako prírodná dezinfekcia na vonkajšie použitie. Z tinktúr je častokrát pripravovaná aj masť na dermatózy a ekzémy.
Zber a skladovanie
Ako na pestovanie? Ide to aj doma?
Domáce pestovanie Echinacey
Pestovanie Echinacey v domácom prostredí je pomerne jednoduché.
Zakúpené semienka sadíme plytko do hĺbky približne 1 cm. Tie následne zasypeme vrstvou zeminy.
Najviac sa Echinacey darí na výživnej hlinitej a piesočnej pôde.
Pestovať Echinaceu, môžete aj vo väčšom črepníku, no vhodnejšia je voľná pôda.
Echinacea vie pomerne rýchlo rozrásť, preto semená rastliny sadíme s dostatočnou vzdialenosťou od seba. Doprajeme tak Echinacey dostatočný priestor. Najlepšou dobou na výsadbu je obdobie jari, pričom Echinacea zvykne kvitnúť od júna do októbra.
Pri pestovaní si vyberte miesto s polotieňom. Echinacea je teplomilná, no stále priame slnečné žiarenie jej nevyhovuje.
Rovnako je potrebné ju chrániť pred silným vetrom a chladom.
Po výsadbe je vhodné rastliny pravidelne a mierne zavlažovať.
Echinacea nemá rada silný mráz, preto pred začiatkom zimy odstráňte jej zlé kvety a nahrňte pri koreň viac pôdy, ktorá zabezpečí prezimovanie.
Na prípravu domácich čajov a liečiv sa môže využívať a zberať celá rastlina.
Kvet a stonka sa zbiera, keď je rastlina plne rozkvitnutá. Následne sa suší v tieni. Koreň na zber musí mať aspoň 2 roky.
Kto by mal byť pri Echinacey ostražitý?
Vedľajšie účinky užívania Echinacey sú síce zriedkavé, no u určitých jedincov sa môžu prejaviť.
Jedná sa najmä o tráviace problémy (bolesť brucha, nevoľnosť) a alergickú reakciu (opuch, vyrážka, ekzém,...).
Pokiaľ by ste chceli malým deťom podávať doplnky obsahujúce Echinaceu, je potrebné sa vždy poradiť s Vašim lekárom - pediatrom.
Množstvo štúdií poukazuje na jej nevhodnosť v období tehotenstva ženy. Preto je jej užívanie pri tehotných a dojčiacich ženách potrebné konzultovať s gynekológom.
Nakoľko Echinacea stimuluje imunitný systém, ľudia s autoimunitnými poruchami alebo užívajúcimi imuno-supresívne lieky (potlačujúce imunitný systém), by sa jej mali určite vyhnúť.
Echinacea môže spôsobiť alergické reakcie u detí a dospelých, ktorí sú alergickí na astrovité rastliny, a teda ambróziu, chryzantému, nechtíky alebo sedmokrásky.
Ak máte diagnostikované dané alergie, poraďte sa so svojím alergiológom.
Zdroje
- MCNEILL, Brigit Anna. Herbář: zdraví z přírody : základní léčivé byliny a rostliny. Přeložil Iva HAVLÍČKOVÁ. Praha: Metafora, 2021. ISBN 978-80-7625-180-9
- solen.cz - Echinacea – terapeutické účinky a možné interakce. Solen. doc. PharmDr. Lenka Tůmová, CSc.
- healthline.com - Echinacea: Benefits, Uses, Side Effects and Dosage. Healthline. Ryan Raman, MS, RD
- solen.cz - Echinacea sp. – obsahové látky a léčebné využití. Solen. doc. RNDr. Jiřina Spilková, CSc.
https://zdravoteka.sk/byliny/echinacea-ucinky-pestovanie/