Aloe vera
Aloe vera
Slovensky: Aloe pravá
Česky: Aloe pravá
Latinsky: Aloe vera
Aké sú benefity Aloe vera?
- Pri vonkajšom použití hojí povrchové rany a popáleniny, zmierňuje tvorbu jaziev
- Aplikuje sa po úštipnutí hmyzom, na suchú kožu a vyrážky
- Bráni vypadávani vlasov, pri aplikácii na vlasové korienky
- Uľavuje od bolesti svalov a kĺbov
- Pri vnútornom použití pomáha pri problémoch s trávením
- Posilňuje imunitu
- Celkovo detoxikuje telo
- Znižuje hladinu cukru v krvi a je preto vhodná pre diabetikov
- Dezinfikuje ústnu dutinu a bráni vzniku paradontózy
Tieto vynikajúce účinky má Aloe vďaka tomu, že obsahuje viac ako 200 látok prospešných pre naše telo. Z vitamínov je to predovšetkým vitamín A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacín a cholín. Z minerálov horčík, mangán, zinok, sodík, draslík, vápnik, meď a chrom.
Mnohí z nás pestujú túto krásnu sukulentnú rastlinu doma bez toho, aby vedeli že majú v kvetináči hotovú lekáreň. Tí, čo o tom vedia zas nepoznajú recept, ako si z tejto rastliny pripraviť liečivá. Prinášame vám základné informácie, ako túto rastlinu pestovať a niekoľko receptov na jej použitie.
Keď v roku 1323 pred našim letopočtom balzamovali egyptskí lekári telo mŕtveho kráľa Tutanchamóna, potierali po vybratí orgánov vnútrajšok jeho telesnej schránky zeleným gélom, ktorý nazývali krv bohov. Toto označenie patrilo po stáročia výťažku z rastliny aloe vera a vďaka nej „prežili“ mnohé egyptské múmie až do dnešných čias. Egypťania poznali liečivé účinky aloe vera tisícky rokov dozadu. Kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali šťavu vylisovanú z ich listov k omladeniu a skrášleniu pleti. O niečo neskôr sa aloe spomína v Biblií, konkrétne v Jánovom evanieliu, podľa ktorého pred pohrebom potierala touto rastlinou Mária Magdaléna telo Ježiša. Neobišiel sa bez nej ani Alexander Veľký, ktorý liečivou aloe hojil rany svojich vojakov. Krištof Kolumbus vozil aloe na všetky námornícke výpravy. Slúžila mu ako zelená lekáreň na množstvo ochorení. Mahatmá Gándhí jedol dužinu z aloe pri pôstoch. Takto by sme mohli pokračovať, no prenesieme sa do súčasnosti.
Ako sa pestuje?
Aloe vera je vhodná pre zdravý životný štýl, domácu liečbu, výrobu produktov pre krásu a zdravie a tiež pre lákavé recepty, ktoré uzdravujú a udivujú svojimi účinkami. Pre rast potrebuje ľahkú priepustnú pôdu a veľa svetla. Ideálna teplota v lete je okolo 25 stupňov. Škodí jej príliš veľa vody a priame slnečné svetlo v lete. Počas zimného obdobia je treba menej zalievať, počas roka zalievať raz za týždeň. Po dvoch týždňoch je potrebné aj prihnojiť.
Počas zimy je dobre dať aloe do chladnejšej a svetlej miestnosti s teplotou asi okolo 12 stupňov. Zloženie zeminy na aloe je - kompost, listová pôda, piesok. Aloe sa dá vcelku jednoducho rozmnožovať odtiahnutím alebo odrezaním výhonku, ktorý je treba nechať aspoň dva dni zaschnúť a potom zasadiť do zmesi piesku a kompostu. Najlepšie je to robiť v lete pri teplom počasí. Potom umiestniť na svetlom mieste a držať pri izbovej teplote. Rozmnožovať sa môže aj semenami. Výsev je dobre robiť v jari pri teplote okolo 21 stupňoch. Pre domácu spotrebu môžete aloe vera pestovať v kvetináči. Nielen že budete mať krásnu dekoratívnu rastlinu, ale túto " prvú pomoc " budete mať vždy po ruke.
Účinky
1. Šupka listov obsahuje latex, ktorý má horkú chuť. Pri kontakte s pokožkou môže pôsobiť dráždivo a neodporúča sa ani na normálne vnútorné používanie. Kedysi sa šupka aplikovala ako preháňadlo, ale pretože môže spôsobovať silné kŕče v tráviacom trakte, od jeho laického užívania sa ustúpilo.
2. Druhá zložka listov je dôležitejšia, priezračná gélová tekutina, v ktorej sú práve tie najcennejšie látky - amínokyseliny, minerály a vitamíny.
Aloe vera je univerzálna. Je vhodná pri problémoch s lupienkou alebo pri problémoch onkologických (rakovina), pri astme alebo rôznych alergiách, pri popáleninách, rôznych vírusových ochoreniach, tiež napríklad pri skleróze multiplex. Je to naozaj zázračná rastlina, ktorá je hodná nášho obdivu. Dokázané liečivé účinky tejto rastliny sa delia na vonkajšie a vnútorné.
Vnútorné:
Zabraňuje dehydratácií organizmu, má silné detoxikačné účinky, podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterolu, pomáha pri zápche, zažívacích a črevných problémoch, paradentóze, paradontóze, artritíde, cukrovke, astme, obezite, posilňuje imunitu. Hlavný význam sa však týka liečby rakoviny – aloe vera spomaľuje rast a delenie nádorových buniek.
Vonkajšie:
Aloe vera má protiplesňové, protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky, odstraňuje celulitídu, lupienku, kožné ochorenia, kožné zápaly, exémy, pomáha pri liečbe omrzlín, popálenín, rezných rán, odrenín. Zázračne pôsobí na nezdravé vlasy.
Zber
Na to, ako najlepšie využiť rastlinu aloe vera príde v minulom storočí profesor odeskej univerzity Vladimír Petrovič Filatov (1875 – 1956). Jeho objav kopíroval staré úslovie, že človek pod tlakom a v strese vydá zo seba to najlepšie, čo môže. Čo to má spoločné s aloe? Pokiaľ ju krátkodobo vystavíme nepriaznivým účinkom, donúti ju to „vyrábať“ záchranné látky, takzvané biogénne stimulátory. Tie sú veľmi účinné, no v čerstvo narezaných listoch ich nenájdeme. Tento fakt tak trochu potiera tvrdenie, že aloe najlepšie účinkuje čerstvá. Nijako však neovplyvňuje fakty o účinkoch aloe. Ak však chcete účinky zvýšiť, postupuje sa takto: Odrežeme list, zabalíme ho do plátna, potom do tmavého papiera a uložíme v chladničke na 10 dní.
Poďme k samotnému zberu. Vždy odrežeme spodný list rastliny, tá sa časom zacelí. List by mal byť aspoň tri roky starý, takže ak kupujeme aloe, opýtame sa predavača na vek rastliny. Päť dní pred zberom aloe vera nezalievame. List pozdĺžne rozpolíme a lyžičkou z neho zoškrabeme gélovú vrstvu, je dôležité sa vyhnúť šupke kvôli jej dráždivým účinkom. Tento čistý gél potom môžeme aplikovať priamo na postihnuté miesto na našej koži alebo na ďalšie spracovanie k vonkajšiemu alebo vnútornému použitiu.
Recepty a aloe vera
Sirup na očistenie (detoxikáciu) organizmu
- 250 - 300 g gélu z listov aloe
- 0,7 l kvalitného červeného vína
- 500 g pravého včelieho medu
- 1 dcl konzumného liehu
Gél rozmixujeme, zalejeme vínom, pridáme med, lieh. Všetko miešame až do rozpustenia medu. Dáme na tmavé miesto na 5 – 7 dní. Každý deň premiešame. Precedíme cez plátno a dáme do tmavej fľaše. Užívame 3x denne po 1 čajovej lyžičke medzi jedlom, alebo 1 polievkovú lyžicu pred hlavným jedlom. Platí, že všetkého veľa škodí, takže sa sirup nesmie užívať viac, ako 2 mesiace a len raz do roka. Dávka z tohto receptu na dva mesiace vystačí.
Sirup z aloe vera na povzbudenie organizmu
- 100 g gélu z listu aloe vera
- 100 g cukru
Rozmixujeme gél z listu aloe vera v mixéri. Povaríme šťavu s cukrom na miernom plameni asi 10 minút za občasného miešania, potom prelejeme do pohára a uchováme v chlade. Doba trvanlivosti je cca 3 mesiace. Počas tejto doby užívame každé ráno ½ lyžičky sirupu zmiešaného s vodou pre povzbudenie organizmu.
Kandizovaná aloe vera na žalúdočné a črevné problémy
100 g gélovej dužiny z listu aloe vera
100 g cukru
Gél z čistého listu nahrubo naporcujeme nožom, zmiešame s cukrom a dáme do pohára s dobre uzatvoriteľným (závitovým) uzáverom. Necháme niekoľko dní odstáť a počas tejto doby tu a tam premiešame. Trvanlivosť je cca 3 mesiace.
Má tonizujúce a kompenzačné účinky na žalúdočné a zažívací trakt.
Aloe vera džús na posilnenie imunity
- 100 g gélovej dužiny aloe vera
- 300 ml pomarančového džúsu
- 200 ml minerálnej vody bez bubliniek
- 2 - 3 lyžice medu
Dužinu aloe vera vložíme do mixéra, pridáme med, džús, minerálnu vodu a všetko premixujeme. Ihneď pijeme.
Med z aloe vera na posilnenie organizmu
- gélová dužina z troch listov aloe vera
- med
Aloe vera umyjeme a zbavíme pichliačov , na 10 dní uložíme listy do chladničky zabalené v plátne a tmavom papieri . Následne ich zbavíme šupky a zmixujeme na kašu. Pridáme med v pomere 2 diely medu na 1 diel kaše. Všetko dáme do kastrólika a za stáleho miešania niekoľko minút ohrievame pri nízkej teplote.Zmes nesmie začať variť. Necháme vychladnúť a prelejeme do zaváracieho pohára.
Med užívame na posilnenie organizmu 2x denne pred jedlom , jednu kávovú lyžičkou.
Pleťová voda z aloe vera
- 1 veľká alpa
- 3 listy aloe vera
- 150 ml prírodnej neperlivej minerálnej vody
- 1 čajová lyžička citrónu
Alpu a aloe zmiešame a dáme do tmavej miestnosti na 3 týždne. Potom precedíme cez plátno a dolejeme vodu a citrón. Všetko ešte raz prefiltrujeme.
Obklad – gél na boľavé miesta
- 4 listy aloe vera
- 20 acylpyrínov
- 1 veľká Lesana
Listy nakrájame na malé kúsky. Vložíme s acylpyrínmi do Lesany. Všetko necháme stáť asi jeden týždeň. Potom precedíme alebo prefiltrujeme cez husté plátno. Na boľavé miesto prikladáme ako obklad. Pred použitím môžeme vychladiť.
Recepty z aloe vera v podobe energetických nápojov
Nápoje chutia skvele a sú plné energie. Majú vysoký podiel vlákniny a len 150 kalórií, pritom dokážu zasýtiť na dlhú dobu. Recepty z aloe vera sú vhodné hlavne pre tých, ktorí sa pokúšajú schudnúť. Odporúča sa tieto nápoje zaradiť do jedálnička raz týždenne.
Aloe vera nápoj s cviklou a jablkom
- 200 g červenej repy
- 2 jablká
- 25 ml šťavy z aloe vera alebo gélu z čerstvého listu
- soľ
- ½ čajovej lyžičky nastrúhaného chrenu
Olúpeme cviklu, rozštvrtíme jablká a odstránime jadrovníky. Repu aj jablká dáme do odšťavovača. Ak máme gél, je potrebné takisto ho odšťaviť. Vmiešame šťavu z aloe vera a nastrúhaný chren, dochutíme soľou.
Aloe vera nápoj s malinami a mangom
- ½ manga
- 1 pomaranč
- 25 ml šťavy z aloe alebo gélu z čerstvého listu
- 100 ml medového melónu ( bez šupky )
- 50 g malín
Ošúpeme mango a melón, všetky ingrediencie dáme do mixéra a premixujeme.
Recepty z aloe vera pre krásu tela
Obklad z aloe vera
Dáva sa na opary, akné, popáleniny, bodnutie hmyzom .Recept je jednoduchý. Stačí odrezať celý list, umyť a zbaviť ho pichliačov. Vždy po niekoľkých hodinách priložíme list na postihnuté miesto. Zakaždým odkrojíme koniec listu, aby sme získali čerstvú šťavu. Vďaka týmto obkladom opary menej bolia a hlavne sa rýchlejšie hoja.
Suché a lámavé vlasy
Po umytí vlasov si urobíme zábal z aloe vera. Množstvo gélu závisí na dĺžke a hustote vlasov, pre strednú dĺžku vlasov si pripravíme100 ml - 200 ml gélu. Pokrájaný gél zmixujeme a votrieme do vlasov. Zabalíme do igelitu a uteráka. Gél necháme asi pol hodiny pôsobiť a potom opláchneme. Vlasy sú už po troch zábaloch oveľa pevnejšie. Navyše lupiny, ktoré sme mali vo vlasoch zmiznú.