Cesnak medvedí
Cesnak medvedí
Slovensky: Cesnak medvedí
Česky: Česnek medvědí
Latinsky: Allium ursinum
Kopijovité, jasnozelené, lesklé, konvalinke podobné listy vyrastajú z podlhovastej cibuľky. Rastie na vlhkých lúkach a v tienistých lesoch pod krovinami a stromami. Vytvára bujné a husté porasty. Z trsu listov vyrastá biely okolíkovitý kvet, tvorený z drobných bielych kvetiniek.
Jeho cesnakovú arómu zacítite skôr, ako túto rastlinku zbadáte. Z tohto dôvodu je jeho zámena s listami konvalinky, alebo jesienkou obyčajnou veľmi málo pravdepodobná. Vonia i chutí ako cesnak.
Vegetačné obdobie začína v apríli a končí máji. Je to prvá jarná liečivá bylinka, ktorá vyrastá a zakvitá skôr, ako sa stromy a kríky prebudia a zatienia listami zem.
Zberajú sa listy v čerstvom stave ešte pred kvitnutím, teda v čase rastu. Obsahujú chrolofyl, vitamín C, vitamíny skupiny B, selén, alicín a ďalšie látky s obsahom síry. Staršie, vyschnuté alebo sušené listy cesnaku, strácajú liečivu silu a vôbec nie sú vhodné na konzumáciu.
Listy sa zberajú na jar a cibuľky sa môžu vyberať v jeseni, prípadne aj v zime.
Liečiva sila listov medvedieho cesnaku
Unikátne a neoceniteľné zelené listy ako súčasť jarných kúr na prečistenie organizmu, k odhlieneniu a k preliečeniu chronických kožných chorôb.
Sírne zlúčeniny znižujú koncentráciu tukov a cholesterolu v krvi, ale zároveň aj neutralizujú toxické látky nachádzajúce sa v organizme.
Zlepšujú prúdenie a priechodnosť krvi v celom cievnom riečišti a súčasne napomáhajú znižovať krvný tlak. Listy, tinktúra, alebo šťava je veľmi účinná proti hnačkám sprevádzaným s plynatosťou a tiež má pozitívny vplyv pri zápchach, ktoré spôsobujú vnútorné kŕče a ochabnutosť čriev. Hlísty a škrkavky vyháňa z tela von.
Celkovo účinky cesnaku medvedieho prečisťujú celý tráviaci trakt a krv, zabraňujú sklerotizácii ciev, ničia choroboplodné zárodky a preto je vhodné ho užívať pri všetkých infekčných ochoreniach, pri virózach, pri zápaloch dýchacích ciest, pri hubovitých i plesňových ochoreniach.
Pomliaždené listy možno prikladať na hnisavé rany a na miesta, ktoré sú napadnuté plesňami. Po zime posilňuje organizmus ale i imunitný systém a pomáha predchádzať jarnej únave.
Šťava a jej príprava
Túto účinnú bylinku môžete mať po ruke po celý rok. Naberané listy pokrájajte a vylisujte šťavu z listov za pomoci odšťavovača. Získanú šťavu bez ďalšej úpravy, odložte v sklenených fľaštičkách do chladničky. Vydrží do budúceho zberu s účinkom protiparazitárnym, protibakteriálnym a protiplesňovym.
Listové farbivá po nejakej dobe klesnú na dno a utvorí sa žltohnedá šťava, ktorá sa vyčistí. Šťava sa doporučuje užívať pravidelne a to10 až 30 kvapiek dvakrát denne minimálne po dobu jedného mesiaca. Môžete ju zapíjať vodou, minerálkou, alebo čajom. Uskladnenú šťavu nerieďte.
Ako listy cesnaku konzumovať?
Používa sa na prípravu šalátov, do polievok ako petržlenová vňatka, do nátierok namiesto klasického kuchynského cesnaku, alebo jednoducho nasekanými listami posypete (šetriť nemusíte) natretý chlieb alebo iné pečivo s maslom alebo klasickou bravčovou masťou.