Betonika lekárska
Betonika lekárska
Lat.: Betonica officinalis L.
Slovensky: Betonika lekárska
Česky: Bukvice lékařská
Ľudové názvy: bukvica, bukovica, betonia, babin zub, červený čistec
Opis:
Trváca bylina Z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s krátkym podzemkom a dlhostopkatými srdcovitými prízemnými listami. Má 20-80 cm vysokú priamu stonku, v hornej polovici bezlistú a purpurové kvety. Kvitne od júla do augusta. Medonosná.
Výskyt:
Rastie na horských lúkach, v listnatých lesoch, medzi krovím na brehoch riek a potokov a pod.
Zber:
Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len prízemné listy. Sušíme v tenkých vrstvách prirodzeným teplom, obracať netreba. Pri úschove a manipulácii s vňaťovou drogou treba si dávať pozor, lebo suché kvety pichajú.
Droga:
Herba, Folium betonicae (syn. stachydis officinalis). Bez pachu, horkasto trpkej chuti.
Obsahové látky:
Obsahuje triesloviny, slabo účinné betainy (betonicín, stachydrin a turicín), horčiny, éterický olej, cholín a iné látky.
Vlastnosti:
Adstringens, antiastmatikum, sedatívum.
Úžitok:
Osoží pri chorobách dýchacích ciest (najmä pri záchvatoch prieduškovej astmy), pri zápaloch močových ústrojov, pri nervových poruchách (padúcnica, čiže zrádnik a iné), pri katare žalúdka a čriev, s vňaťou čiernohlávka, myšochvosta, nátržníka husieho, túžobníka, koreňom valeriány a s plodmi bazy čiernej uplatňuje sa pri bolestiach v krížoch a pohybových orgánov. S kvetom prvosienky (nazývanej v starých herbároch aj biela bukvica) slúžila i proti porážke (mŕtvici) a obklad z listov, oparených vodou, prikladali na opuchliny a zmliaždeniny.
Upozornenie:
Nezamieňať s príbuzným rodom Stachys L. (čistec), ktorý má viac druhov. Z nich Stachys recta L. - čistec rovný(č. čistes přímý) poskytuje liečivú vňať Herba sideritidis, používanú na tzv. čistenie krvi, alebo zvonka na omývanie chorých detí(najmä pri tzv. urieknutí-zočine).
Poznámka:
Ako drogu prv upotrebovali (do žalúdočných balzamov a rozličných domácich liečiv) aj koreň (Radix betonicae), vyvolávajúci vracanie a hnačku (čerstvý odporne zapácha). Ináč rastlinu kedysi veľmi chválili. Keď Rimania chceli niekomu zalichotiť, povedali: Tu pluribus virtutibus praeditus es quam betonica(obdarený si mnohými dobrými vlastnosťami ako betonika). A v Taliansku neskôr vzniklo príslovie: Venda la tonica e compra la betonica (predaj kabát a kúp si betoniku). Ľudový názov biela betonika patrí veronike lekárskej. Pod menom Betonica alba v starých herbároch označujú prvosienku.