Prvosienka jarná
Prvosienka jarná
Slovensky: Prvosienka jarná
Česky: Prvosenka jarní
Latinsky: Primula veris
Ľudový názov slovensky: primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist, mŕtvičná alebo šľaková zelina
Ľudový názov česky: petrklíč, bukvice bílá, bylina sv. Petra atd.
Z husto rozkonáreného podzemku vyrastá ružica podlhovastých, vajcovitých, kučeravých prízemných listov. Stvol 10 až 20 cm vysoký s okolíkom zlatožltých kvetov, ktoré sú medonosné.
Rastie na vlhších slnečných lúkach, lesných stráňach, ale aj v listnatých lesoch a na brehoch potokov. Je čiastočne chránená, čo znamená, že sa môže zbierať iba vňať s kvetom, u všetkých druhoch je chránený koreňový systém.
Rastlinka kvitne v marci až v apríli, čo je i ideálne obdobie na zber kvetov prvosienky jarnej alebo vyššej, ich liečivé účinky sú rovnaké.
Príbuzným a pomerne ťažko rozlíšiteľným druhom je prvosienka vyššia. Rozdiel je v tom, že prvosienka jarná má kvety žĺtkovožlté a mierne pootvorené, ale prvosienka vyššia má kvety len slabožlté a široko otvorené. Obidva druhy sú rovnocenné a môžu sa využívať na liečebné účely.
Tretím druhom je prvosienka holá , rastie v horách a je zákonom chránená, preto sa nezberá.
Obsahuje saponíny, flavonoidy, vitamín C, silicu, glykosidy, kyselinu askorbovú, horčičnú a kremičitú, éterický olej a sacharidy.
Liečivé účinky sa využívajú na
- uľahčenie vykašliavania
- zmiernenie dráždenia na kašeľ
- liečbu dýchacích ciest pri (bronchitíde)
- posilnenie nervovej sústavy
- nespavosť
- pri zahlienených prieduškách
- pri migréne a závratoch
- pri kĺbovom reumatizme
- v zimnom období pri prechladnutiach
- pôsobí močopudne
- prispieva k rozpadu močových kameňov
- tlmí zápaly
Surové čerstvé listy prvosienky jarnej sú vhodné aj ku konzumácii. Pridávajú sa do jarných šalátov. Listy rastliny obsahujú okrem iných látok aj značné množstvo vitamínu C, preto prospešne pôsobia pri čistení a posilnení organizmu.
Čaj z prvosienkových kvetov vhodný pre deti
2 čajové lyžičky kvetov zalejte ¼ litrom vriacej vody, nechajte 5 minút lúhovať a preceďte.
Osladený medom sa čaj užíva niekoľkokrát denne po 1 šálke.
Kvety prvosienky sa používajú aj do inhalačných zmesí bylinkových kúpeľov pre nervovo labilných, ale možno ich používať aj do kúpeľa pri reumatizme, porážke a iných ochoreniach, má schopnosť upokojiť organizmus.
Vedľajšie účinky
Prvosienkové kvety môžu, niekedy vyvolať u citlivých osôb kontaktné alergické reakcie (sčervenanie kože, pľuzgieriky). Ako súčasť čajov prvosienku, môžete užívať bez obáv, no neprimerane vysoké dávky môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie, alebo hnačku.