Túžobník brestový
Túžobník brestový
Slovensky: Túžobník brestový
Česky: Tužebník jilmový
Latinsky: Filipendula ulmaria
Všebecný popis:
Vytrvalá bylina s priamou až 200 cm vysokou byľou, ktorá vyrastá z drevnatého podzemku. Tuhá byľ má hranatý prierez, je hladnká a na vrchole sa delí v zložitý bohatý kúžeľ, druh vrcholičnaného kvetenstva, ktoré je u vyšších dvojklíčnolistových rastlín neobvyklé. Rastlina vytvára bohaté rozvetvené trsy.
Na byli striedavo vyrastajú 4 až 8cm dlhé stopkaté listy, ktoré majú na báze stopiek polosrdcovité, pílovité palisty. Pretrhavané striedavé listy, 2-5, sú zložené z podlhovastých vajcovitých , na konci špicatých, nerovanko pilovitých lístkov striedavo malých a veľkých. Posledný lístok je najväčší a je hlboko rozrezaný do 3 ( niekedy do 5) lalokov. Na láci sú tmavozelené lístky holé, na opačnej strane sú svetlo plstnaté. Drobné obojpohlavné kvety v priemere 2 až 5 mm, voniace po horkých mandliach, sa začínajú otvárať k máji až júli. Kvety miskovitého tvaru majú po okrajoch 5 vajcovitých kalichových a 5 obvejčitých, nehetnatých žlkavo bielych, len občas naružovelých korunných lístkov. V máji je najčastejšie 20 tyčiniek dvojnásobne dlhších ako koruna, sú usporiadané d dvoch kruhov a v tretiom kruhu vyrastajú niktky, ktoré sú spoločne zrastené. Semenníkov je 6 až 10 a majú po dvoch vajíčkach. Tie dozrievajú v plody hnedé jednosemenné holé nažky zobákovitého tvaru 2mm dlhé, ktoré sa špirálovito stáčajú a vrelosti opadávajú, bez pukania.
Používaná časť:
Kvitnúca vňať
Spôsob použitia:
Vňať sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalším bylinami. Veľmi účinnou liečebnou formou je tinktúra z byliny a tinktúra z pupeňov- gemmoterapia.