Šalvia lekárska
Šalvia a jej účinky
Slovensky: Šalvia lekárska
Česky: Šalvěj lékařská
Latinsky: Salvia officinalis
Babské ucho - hovorí vám to niečo? Určite ste si spomenuli na Saxanu, ale o akú rastlinu ide? Už pred dávnymi časmi jej ľudia prisudzovali mocné účinky. Napovieme vám - latinsky jej rodové meno znie Salvia.
Vo filme sa síce jednalo o šalviu praslenatú, ale my sa dnes bližšie zoznámime so šalviou lekárskou, krásnou voňavou bylinou s drobnými fialovými kvietkami, ktoré zdobia nejednu záhradku. Typické sú pre ňu tiež zelené listy s jemným strieborným nádychom.
Šalvia pochádza zo Stredomoria a využívali ju už starí Egypťania a Rimania. Bola pre nich symbolom dlhovekosti, prisudzovali jej liečivé účinky a v kuchyni ju používali ako korenie. Už vtedy sa vyznali. My dnes môžeme obdivovať takmer zázračné účinky šalvie a variť si z nej nielen čaj.
Základom úspechu je správne dávkovanie
Aby ste sa mohli tešiť z liečivých účinkov šalvie lekárskej, dbajte na jej vhodné dávkovanie. Ak to totiž preženiete, hrozia vám kŕče. Vo vysokých dávkach má šalvia aj omamné účinky. Preto odporúčame neužívať šalviu dlhodobo a v podobe nálevu nie viac ako dve šálky denne. Vnútornému užívaniu bylinky by sa mali vyhnúť tehotné ženy. Najvýznamnejšou zložkou šalvie sú silice salviolom, thujon a cineol obsiahnuté v liste a vňati, ktoré majú protizápalové účinky. Medzi ďalšie účinné látky patria vitamín C, triesloviny, aminokyseliny a ďalšie.
Šalvia lekárska a jej priaznivé účinky na naše telo
- posilňuje celé telo
- odstraňuje nadúvanie
- pôsobí priaznivo pri ochorení pečene
- antibiotické účinky majú dobrý vplyv na liečenie zápalov v tele
- pomáha proti nočnému poteniu
- prečisťuje krv
- pomáha zbaviť sa hlienu
- pomáha pri bolestiach v krku a zápaloch v ústnej dutine
- zlepšuje krátkodobú pamäť
Šalvia je veľmi častou prísadou najrôznejších cukríkov a bylinných pastiliek. Má totiž dezinfekčný účinok a tak má veľmi priaznivý vplyv na najrôznejšie problémy v ústnej dutine - pomáha pri zápaloch ďasien a hrtanu, bolestivosti zubov, pri bolestiach v krku a na mandliach. Zatočí aj s nepríjemným zápachom z úst.
Pre svoje dezinfekčné účinky je šalvia využívaná aj v kozmetike. Naviac má sťahujúce účinky, pretože silice šalvie obsahujú triesloviny. Obľúbená je aj ako prísada do kúpeľa. Skvele pomáha v boji proti lupinám, pleťová voda zo šalvie je zase účinná proti akné.
Šalviu si jednoducho vypestujete aj doma. Potrebuje suché a slnečné miesto, zeminu najlepšie s pieskom.
Šalvia je trvalka a na jednom mieste vydrží pokojne aj desať rokov. Listy šalvie zbierajte pred kvitnutím, a to za suchého počasia.
Kde všade využijete šalviu lekársku
Šalviu lekársku môžete užívať vnútorne i zvonka. Najjednoduchšia je príprava klasického nálevu, teda čaju. Možno ho pripravovať z čerstvej i sušenej šalvie. Ak vám čaj nechutí, pripravte si tinktúru, ktorú potom budete denne užívať (asi 20 kvapiek na lyžicu vody). Postup je veľmi jednoduchý - čerstvú či sušenú šalviu zalejte destilátom, uzavrite do nádoby a na tmavom mieste nechajte odstáť aspoň 10 dní. Tinktúra pomáha proti poteniu.
Šalvia je všestranne využiteľná bylinka. Ako sme už naznačili, šalvia je obľúbená aj v kozmetike, pretože má na pokožku antiseptické účinky. Ak vás bolí v krku, je dobré vyrobiť si kloktadlo zo šalvie. To pomáha napríklad aj pri aftách. Odvarom zo šalvie si umývajte aj
vlasy a rýchlo sa zbavíte lupín. Ako obklad šalviu využijete na dezinfekciu poranení. Zo šalvie si možno pripraviť aj sedací kúpeľ, stačí do vane hodiť hrsť lístkov. Vďaka obsiahnutým trieslovinám pôsobí podobne ako napríklad dubová kôra.
Šalvia ako korenie
Nesmieme zabudnúť ani na využitie šalvie v kuchyni. Naše babičky ju využívali napríklad namiesto petržlenu. Je veľmi aromatická, tak s ňou buďte opatrní. Skvele sa hodí napríklad do marinád, k bravčovému, hovädziemu, zverine a všetkým tučným mäsám (pomôže nám s ich trávením). V zmesi s ďalším korením sa používa aj na dochutenie rýb.
Prišli ste na chuť šalvii lekárskej? My rozhodne áno.