Slez Maurský
Slovensky: Slez Maurský
Latinsky: Malva Mauritiana
Doba zberu: Jún , Júl , August
Mladé listy a kvety
O sleze maurskom
Slez maurský (Malva Mauritiana) - čeľaď slezovitá
Slez maurský je dvojročná až viacročná rastlina. Pestuje sa aj u nás ako okrasná kvetina, pre svoje krásne ružovofialové kvety. Dorastá do výšky až jedného a pol metra. Pôvodom pochádza z oblasti Stredomoria a severnej Afriky.
Často sa zamieňa s príbuzným a známejším slezom lesným (Malva sylvestris). V tomto prípade sa netreba zámeny obávať, pretože účinky oboch liečivých rastlín sú podobné. Avšak niektorí odborníci uvádzajú, že lepšie účinky má slez maurský a ľahšie sa aj pestuje.
Laločnaté listy slezu maurského majú dlhú stopku. Celá rastlina je riedko ochlpená. Plod dozrieva na okrúhly, plochý diskovitý plod, rozpadajúci sa na niekoľko jednosemenných častí, označovaných ako tvrdky. Ako rastlinná droga sa zbiera a suší kvet a listy. Pripravuje sa z nich macerát (výluh za studena) alebo odvar.
Čo obsahuje slez maurský - účinné látky
Z prírodných látok obsahuje slizy, triesloviny, silice, šťaveľan vápenatý, pektín a cukry. Kvety navyše obsahujú antokyanové farbivo (Malvíny) a vitamín C (kyselinu askorbovú).
Slez maurský - použitie a účinky na zdravie
- používa sa pri zápaloch horných dýchacích ciest, laryngitíde, faryngitíde
- podporuje rozpúšťanie hlienov, ale tiež zmierňuje dráždivý kašeľ
- slúži aj ako súčasť ústnych vôd a kloktadiel
- pri zápaloch žalúdočnej sliznice
- vďaka obsahu trieslovín sa používa tiež pri hnačkách
- slizy majú ochranný vplyv na sliznice poškodené zápalom
- slizy urýchľujú obnovovacie procesy v tkanivách
- našiel uplatnenie aj ako doplnok liečby niektorých kožných ochorení - používa sa v obkladoch pri hojení zapálených rán, atopickom ekzéme, lupienke alebo kožných zápaloch, pretože tlmí zápaly, zmierňuje svrbenie a obnovuje rast nových buniek pokožky
Slez maurský - zber
Zo slezu zbierame v júni mladé lístky pred rozkvetom, neskoršie kvety (s kalichom i bez kalicha). Kvety zbierame denne, čím viac ich obtrhávame, tým viac rastlina kvitne.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/prirodna-lekaren/bylinky/slez-maursky