Hoci sa púpava považuje za obyčajnú burinu, ktorá rastie skoro všade, ukrýva v sebe množstvo prospešných látok. Ak ju preto máte vo svojom okolí, využite to a nazbierajte si ju. Pomôcť vám môže s rôznymi zdravotnými problémami, o ktorých sa dozviete v našom článku. Zároveň v ňom nájdete niekoľko tipov, ako ju využiť.
Aké prospešné látky obsahuje púpava?
V nápadne žltej rastlinke objavíme veľké množstvo účinných látok. Ide napríklad o aminokyseliny, fenolové zlúčeniny, flavonoidy či triesloviny. Obsahuje vitamíny A, B2, C, D aj K a tiež minerálne látky, najmä sodík, draslík, mangán, železo, zinok, horčík, síru a ďalšie.
Vďaka tomu je púpava účinná v boji proti zápalom, bakteriálnym chorobám, diabetu či reume. Zároveň podporuje imunitný systém a má probiotické, antioxidačné a protirakovinové vlastnosti. Často sa využíva ako cholagogikum (látka, ktorá zvyšuje vylučovanie žlči alebo urýchľuje vyprázdňovanie žlčníka) a diuretikum.
Pomôže pri rôznych ťažkostiach
Účinné látky sa nachádzajú v celej rastline. Preto sa využívajú nielen listy a kvety, ktoré majú silné atioxidačné vlastnosti a znižujú hladinu cholesterolu, ale aj koreň. Ten v sebe ukrýva najmä zložky zodpovedné za antidiabetické účinky púpavy.
Púpava sa dá použiť aj čerstvá, no listy sušené v tieni majú v porovnaní s tými práve natrhanými vyšší obsah sacharidov, bielkovín, tuku, vlákniny, fenolov, flavonoidov, vitamínu C a betakaroténu. Rastlina sa najčastejšie podáva vo forme čaju, ktorý je typický pre svoje žlčopudné a močopudné účinky. Jej užívanie je prospešné pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdka, pankreasu, čriev, obličiek a srdca.
Tento všestranný kvet zároveň pomôže pri močových kameňoch, zväčšenej slezine či problémoch s lymfatickými uzlinami. Okrem toho čistí krv, podporuje tvorbu červených krviniek, znižuje krvný tlak a celkovo posilňuje krvný obeh. Užívať ho môžete aj na zmiernenie chronickej únavy. Keďže má púpava žlčopudné vlastnosti, je skvelá na podporu trávenia.
Púpavu lekársku môžete smelo konzumovať ako bežnú zeleniny. Jej listy si môžete pridať napríklad do šalátov. Čerstvá vňať je bohatým zdrojom vitamínu C. Z kvetov sa zvykne tiež pripravovať púpavové víno. Ako náhrada čaju alebo kávy poslúži výluh z koreňa rastliny.
Púpava má preukázateľné antidiabetické účinky. Inhibíciou špecifického enzýmu (alfagukozidáza – enzým rozkladajúci komplexné sacharidy) sa znižuje vstrebávanie glukózy z tráviaceho traktu do krvi. Takýto efekt mali v najväčšej miere vodné výluhy z listov púpavy, nasledované výluhmi z koreňa.
Rastlina môže pomôcť zmierniť akné. Zalejte jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa 250 ml vody a nechajte odstáť aspoň 12 hodín. Následne preceďte a zahrejte. Vypite polovicu čaju pol hodiny pred raňajkami a druhú pol hodiny po raňajkách.
Podľa babských receptov je konzumácia púpavy účinná aj pri liečbe dny alebo reumy. Odporúča sa zjesť 10 bylinných stopiek každý deň. Zbierajte ich čerstvé v období kvitnutia.
Pripravte si púpavový extrakt alebo med
Púpavový extrakt z olivového oleja a včelieho vosku poslúži ako zmäkčovadlo na zhrubnutú pokožku rúk a nôh. Vhodný je aj na masáže. Kvety najskôr nechajte zvädnúť, aby sa z nich dostal preč hmyz. Potom ich nahrievajte spolu s olejom vo vodnom kúpeli, čo by malo trvať aspoň hodinu denne. Tento postup je potrebné zopakovať najmenej sedemkrát. Bylinku následne preceďte a do hotového výluhu primiešajte vosk. Uskladnite v uzatvárateľnej nádobe.
Na púpavový med budete potrebovať 200 g púpavových listov , 200 g stoniek spolu s kvetmi púpavy a med. Listy, stonky a kvety naraz odstreďte tak, aby ste zachytili čo najviac šťavy. Pripravenú šťavu zmiešajte s medom. Použite polovičné množstvo medu v pomere k množstvu púpavovej šťavy. Mierne zohrejte a premiešajte. Med uchovávajte v chladničke a dajte si z neho 15 minút pred každým hlavným jedlom.
Komu sa púpava neodporúča:Čaje a výluhy z púpavy môžete užívať bez obmedzení, no v rozumnej miere. Tehotné ženy by sa však mali vyhnúť nadmernej konzumácii. Aj požitie mliečnej šťavy môže byť nebezpečné, obzvlášť pre malé deti.
Ľudia, trpiaci vážnymi ochoreniami obličiek, by sa mali ohľadom konzumácie prípravkov z púpavy radšej poradiť s lekárom. Je to kvôli jej silnému močopudnému účinku. Odborné poradenstvo by mali vyhľadať aj pacienti so žlčníkovými kameňmi, obštrukciou žlčových ciest alebo žalúdočnými vredmi.