Už samotný názov napovedá, že táto rastlina vonia ako cesnak, avšak treba ju pomliaždiť, aby sa vôňa uvoľnila. Má biele kvietky, ktoré sa objavujú od marca do júna takmer v celej Európe – vtedy je najlepší čas na zber. Dorastá do výšky až 0,8 metra. Obľubuje slnečné miesta, ale nájsť ju možno aj v polotieni.
Cesnačka lekárska
Cesnačka lekárska
Cesnačka lekárska, (Alliaria petiolata), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Česnáček lékařský, en: Garlic mustard, Hedge garlic
Charakteristika
Cesnačka lekárska je 20 – 100 cm vysoká jednoročná až trváca bylina s vretenovitým, jednoduchým koreňom.
Skoro na jar vyrastajú zo zeme priame, olistené byle, ktoré sú väčšinou nevetvené alebo len slabo v hornej časti. Listy na stonke sú stopkaté, srdcovito trojuholníkového tvaru, sú vráskavé a majú hrubo zubaté okraje. Kvety sú neveľké, tvoria sa v strapcovitých súkvetiach a sú bielej farby. Každý kvietok má 4 okvetné lístky usporiadané do kríža. Kvitne od apríla do júna. Plod je vzpriamená štíhla šešula, dlhá 4 – 5 cm. Obsahuje dva rady malých lesklých čiernych semien, ktoré sa po dozretí uprostred leta uvoľnia a rozptýlia do okolia. Rastliny zvyčajne v jeseni ešte druhý krát zakvitnú.
Všetky časti rastliny, vrátane koreňov a semien, vydávajú silnú cesnakovú arómu, jemne skombinovanú s chrenovou arómou.
Výskyt
Cesnačka lekárska je polovýslnný lesný druh s plným rozvojom na jar. Rozšírená je od nížin do stredných polôh. Patrí do vegetačného pása zmiešaného dubovo – lipovo – javorového lesa. Vyskytuje sa v lužných lesoch, na živiny bohatých lesoch pahorkatín, v záhradách, parkoch, na rúbaniskách, v kriačinách a popri cestách. Rastie napríklad aj po okrajoch živých plotov, čo bolo inšpiráciou k britskému ľudovému pomenovaniu rastliny: jack-by-the-hedge, hedge garlic, jack-in-the-bush. Ďalšie ľudové alebo aj oficiálne názvy v iných jazykoch sa zväčša viažu k cesnakovej aróme rastliny.
Cesnačke vyhovujú čerstvé pôdy, ktoré sú slabo kyslé, bohaté, humózne, kypré, kamenisté alebo hlinité. Jej prítomnosť je indikátorom priaznivo prebiehajúcej nitrifikácie, zväčša sú to miesta, kde sa pasie dobytok a zdržuje sa zver a sú tam teda živočíšne výkaly. Fotky boli urobené v okolí Šúrskeho lesa.
Využitie
Vďaka antiseptickým účinkom sa kedysi používala ako liečivá bylina v ľudovom liečiteľstve. Zvonka sa používali čerstvé listy vo forme obkladov na nehojace sa rany. Na vnútorné použitie sa z usušenej rastliny varil čaj alebo sa z čerstvej rastliny pripravovali tinktúry určené na dezinfekciu močových ciest aj proti zápalom pľúc. Žuvaním listov sa tiež liečil zápal ústnej dutiny a paradentóza.
Dnes sa nasekané listy používajú na kulinárske účely, hlavne na dochutenie šalátov a omáčok, či na výrobu pesta. Používajú sa čerstvé mladé listy, ktoré zeleninovým šalátom dodajú pikantnosť a dochutia ich po cesnaku a horčici. Obsahujú veľa vitamínu C. Uvádza sa, že vo Francúzsku sa na dochucovanie jedál používajú aj semená.
Chuťou pripomína žeruchu, teda má jemne pikantnú chuť. Čerstvú ju možno pridať do šalátov, pripraviť si z nej kloktadlo alebo ocot, no zoženiete ju aj v sušenej podobe, ktorá je vhodná na prípravu čajov.
Obsah cesnačky lekárskej
V cesnačke je zastúpené veľké množstvo vitamínu C, betakaroténu a chlorofylu, ale aj fosfor, železo, vápnik, pektín a éterické oleje.
S čím všetkým vám môže pomôcť cesnačka lekárska?
- Priaznivo vplýva na dýchacie a močové ústrojenstvo, pretože obsahuje látky s dezinfekčnými účinkami.
- Zvonku urýchľuje hojenie hnisajúcich zápalov, rán a krvácajúcich ďasien. Na rany možno prikladať čerstvé listy.
- Eliminuje zápach z úst a je pomocníčkou pri paradentóze.
- Čerstvá je nabitá vitamínom C, čiže podporuje obranyschopnosť organizmu a eliminuje únavu. V minulosti sa využívali kúry z tejto rastliny na očistenie a posilnenie tela po dlhej zime podobne ako medvedí cesnak.
- Cesnačka je pomocníčkou aj pri chudnutí, pretože stimuluje spaľovanie tukov.
- Siahnite po nej aj vtedy, ak máte ťažkosti so žlčníkom a pankreasom.
- Odporúča sa aj v rámci detoxikácie a premnožených kvasinkách v črevách.
Tipy na použitie cesnačky lekárskej
- Čerstvé listy cesnačky môžete v malom množstve pridať do šalátov alebo ich najemno pokrájať do nátierok, poprípade ich dať na celozrnné pečivo potreté maslom. Na tento účel používajte mladé lístky.
- Z čerstvých, ale aj sušených listov si môžete pripraviť kloktadlo, ktoré prospeje zubom i ďasnám. Jednoducho čajovú lyžičku cesnačky zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať.
- Použiteľné sú aj semienka, ktoré sa dajú využiť podobným spôsobom ako horčičné semená.
- Na dochutenie jedál si môžete pripraviť domáci ocot. Postup je podobný, ako keby použijete akúkoľvek inú bylinku. Vňať dajte do fľaše a zalejte kvalitným octom. Uzatvorte a nechajte niekoľko dní odpočívať. Potom preceďte a používajte.
- Sušenú vňať, ktorú zoženiete aj v obchodoch, si pripravíte tak, že 2 čajové lyžičky zalejete 2,5 dcl vody a necháte 5 minút lúhovať. Niekomu však čaj z cesnačky nechutí kvôli jeho aróme, avšak jeho benefity stoja za to.
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/cesnak-kvet-biela-cesnak-bylina-115313/
Zdroj: https://mojerastliny.sk/cesnacka-lekarska/
https://www.dennikrelax.sk/Tvoje-hobby/Rastlinstvo/Poculi-ste-uz-o-cesnacke-lekarskej-Vonou-pripomina-cesnak-chutou-zeruchu/