Valeriána lekárska
Účinky valeriány lekárskej
Dve hodiny ráno, za chviľku vstávate a vy nie a nie zaspať. Ovečky máte zrátané z celého širokého okolia a spánok stále nikde. Poznáte to? Ak áno, potom skúste namiesto ovcí valeriánu - špeciálne tú lekársku.
A nepomôže Vám len do ríše snov:
-
tlmí pocit úzkosti a navodzuje kľudnú myseľ, čím podporuje kvalitnejší spánok,
-
uľahčuje vyrovnávanie sa so stresom,
-
funguje ako prírodný pomocník pre deti aj dospelých s ADHD,
-
zmierňuje menštruačné bolesti a potláča nepríjemné prejavy spojené s menopauzou,
-
odporúča sa ľuďom s obsedantno-kompulzívnou poruchou a so syndrómom nekľudných nôh,
-
upravuje zažívanie,
-
znižuje riziko epileptických záchvatov,
-
pôsobí pozitívne na kardiovaskulárny systém,
-
zlepšuje kognitívne funkcie na čele s pamäťou,
-
je vhodná pre potlačenie únavy a nevoľností spojených s chemoterapeutickou liečbou.
Valeriáne lekárskej (valeriana officinalis) sa hovorí prírodné Valium. Jedná sa o bylinku s preukázanými sedatívnymi účinkami a ako jedna z prvých sa presadila aj v oblasti homeopatie.
Prirodzene sa vyskytuje v Európe a Ázii, ale nájsť ju môžete aj v Severnej Amerike. V Českej republike má hojné zastúpenie a objavuje sa v horských aj nížinných oblastiach. Rastie však aj na nie celkom vhodných miestach, preto radíme vždy kontrolovať pôvod.
V kvete má veľmi špecifický zápach, ktorý však napríklad mačky priam milujú. Pre liečivé účinky sa však najčastejšie užíva koreň. Jeho benefity sú známe už od dôb slávneho gréckeho lekára Galéna a v stredoveku zažila valeriána lekárska skutočný boom. Ako prírodný všeliek bola uznávaná doktormi aj babkami korenárkami.
Dodnes sú všeobecne známe tzv. valeriánske kvapky, čo je v podstate tinktúra z valeriány lekárskej. Výborný je však aj nálev zo sušeného koreňa, ktorého chuť je skôr horkastá, ale napríklad s medom tvorí skvelú kombináciu. A naviac si ho môžete dopriať dlhodobo, ale ako to u byliniek býva - radšej s mierou.