Charakteristika
Trváca bylina. Z jej podzemku vyrastajú všetkými smermi dlhé plazivé stonky, ktoré dosahujú dĺžku až 60 cm a v uzloch sa viacnásobne zakoreňujú. Popri korienkoch vyrastá v uzle aj ružica listov a z nej po jednom dlhostopkatom kvete. Listy sú nepárno perovito zložené, podlhovasto vajcovité, s pílkovitými lístkami. Na spodnej strane sú striebristo plstnaté. Kvety su pravidelné, päťpočetné, obojpohlavné, so zlatožltou korunou a v priemere majú asi 2 cm. Celá rastlina je jemne chlpatá.
Výskyt
Nátržník sa vyskytuje od nížin do podhoria na vlhkých miestach, na brehoch rybníkov, potokov a riek, na pasienkoch, pri cestách a podobne, kde často vytvára husté porasty.
Zber a úprava
Zberá sa vňať, listy a zriedka aj podzemok. Vňať a listy sa zberajú pred začiatkom kvitnutia a počas neho. Sušia sa na prevzdušnenom mieste v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.
Liečivé vlastnosti
Účinok nátržníka na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva sa využíva na tíšenie bolesti pri žalúdočných a črevných kolikách, obličkových a žlčníkových kameňoch, pri bolestivej menštruácii a pod. Pôsobenie trieslovín aj ostatných účinných látok sa využíva pri vnútornom krvácaní, krvácaní z vonkajších rán, na pomliaždeniny, opuchliny a pri hnačke, na kloktanie pri bolestiach ústnej dutiny, paradentóze, bolestiach zubov.
------
Liečivé účinky nátržníka husieho sa využívajú v prípade ťažkostí s tráviacou sústavou. Dokáže regulovať množstvo žalúdočnej kyseliny v tele a udržiavať tak jej optimálne množstvo. Pomáha ako liek proti bolesti, nafukovaniu a kŕčom v žalúdku, dokáže uľaviť aj v prípade hnačiek a vírusových ochorení tráviacej sústavy a odporúča sa aj ako prevencia pre jej správne fungovanie.
Využitie tejto liečivej rastliny je dôležité aj v prípade ženských problémov. Upokojuje vnútro pohlavných orgánov počas bolestivého obdobia periódy a zmierňuje intenzitu vnútromaternicových kŕčov.
Nátržník husí pomáha aj pri problémoch ústnej dutiny a pri jej zápaloch. Upokojuje sliznicu a prinavracia jej schopnosť správneho fungovania. Zbavuje bolesti a prispieva k jej rýchlejšiemu hojeniu. V prípade ústnej dutiny ho využívame aj pre vonkajšie použitie, prostredníctvom ktorého pomáha pri bolestiach a zápaloch zubov a ďasien.
Účinky nátržníka sa využívajú aj v prípade jeho vonkajšieho užívania. Pomáha v prípade podráždenej, zaparenej pokožky, lieči hnisavé vyrážky, ekzémy a pomáha aj pri bolestiach a liečbe hemoroidov.
Príprava
Zápar sa pripravuje zaliatím dvoch čajových lyžičiek drogy pohárom horúcej vody. Pije sa 2- až 3-krát denne.
Zaujímavosť
Podobné použitie ako nátržník husí má aj príbuzný druh nátržník plazivý (Potentilla reptans). Ako zdroj liečív sa zberá aj valcovitý podzemok nátržníka vzpriameného (Potentilla erecta) s podobnými účinnými látkami ako má nátržník plazivý.