Pŕhľava dvojdomá/Žihľava dvojdomá
Pre mnohých z vás len burina, ktorú treba zlikvidovať, pre iných zas naopak liek, ktorý je voľne dostupný na verejných priestranstvách. Žihľava dvojdomá je v liečiteľstve dobre známa už od stredoveku. Pomáhajú si ňou tí, ktorí chcú detoxikovať svoj organizmus a vyčistiť si krv. Ako sa zbiera, uskladňuje a na čo všetko sa dá táto liečivá bylina použiť?
Stop reume
Tak túto vetu ste už určite počuli, keď ste sa popŕhlili a boľavé miesto nepríjemne štípalo. Istotne sa našiel niekto, kto vás chcel týmto tvrdením utešiť. A viete, že mal pravdu? Žihľava, alebo ľudovo nazývaná aj „pŕhľava“, totiž obsahuje také látky, ktoré skutočne pomáhajú zmierňovať reumatické bolesti. Vedeli to už starí Rimania, ktorí si po boľavých kolenách švihali zväzkami žihľavy.
Kedy je žihľava prospešná?
- pôsobí protirakovinovo,
- pomáha pri ateroskleróze,
- je účinným antireumatikom,
- upravuje metabolizmus,
- upravuje krvný tlak,
- znižuje hladinu cukru v krvi – vhodná pre cukrovkárov,
- pôsobí na kardiovaskulárny systém,
- zlepšuje funkciu pečene a žlčníka – pôsobí detoxikačne na organizmus,
- pomáha pri kašli,
- používa sa na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu.
Správny zber spraví veľa
Žihľava rastie na mnohých miestach, zbierať by sme ju však mali v čo najčistejšom prostredí, teda napríklad nie pri zaprášených cestách, či na iných špinavých miestach. Zbierajú sa mladé listy, alebo vňať, ktoré sú menšie ako 20 cm a majú tmavozelenú farbu. Zbiera sa aj koreň, jeho zber je vhodný na jar - v marci a apríli, ale aj na jeseň - v septembri a októbri. Po zbere sa môže z čerstvej žihľavy pripraviť napríklad čaj, zvyšok sa môže vysušiť na tmavom mieste, najlepšie pri teplote 50°C. Usušia sa rýchlo, pričom listy, ktoré sčernejú vyhoďte. Vysušenú žihľavu skladujte najviac rok. Optimálne užívanie žihľavy na detoxikačné účely je 3 krát denne jednu šálku najviac počas 2 týždňov.
Obsahuje triesloviny a serotonín
Žihľava je plná výživných látok, vďaka ktorým má blahodarné účinky na ľudské zdravie. V jej vnútri sa nachádzajú vitamíny: C, B, alebo provitamín A, ako aj minerály: vápnik, horčík či železo. Taktiež obsahuje ako každá zelená rastlina chlorofyl, no aj kyselinu kremičitú, triesloviny, zlepšujúce imunitu a serotonín, čo je hormón, ktorý má v ľudskom tele za úlohu zabezpečovať lepšiu náladu.
Preháňať to s ňou netreba
Aj keď je žihľava pre zdravie veľmi prospešná, aj ona má svoje negatíva. Obsahuje totiž veľa šťavelanov, kvôli ktorým nie je jej nadmerné pitie odporúčané pre ľudí s problémami srdcovej činnosti, ako aj ľudí s problémami so zrážanlivosťou krvi. Nemala by sa preto užívať dlhodobo a tiež nie vo veľkých dávkach. Podávať by sa nemala ani pri menštruácii a zvýšenom riziku tvorby obličkových kameňov.
Tipy na jej použitie pri zdravotných problémoch
- pri reume sa prikladá na boľavé kĺby, tak isto sa prikladá na boľavé miesta aj pri bolestiach krížov a zápaloch nervov na rukách a nohách,
- na všetky tieto problémy si môžete pripraviť aj kúpeľ zo žihľavy, pričom by ste mali byť ponorení len po výšku srdca,
- pri vypadávaní vlasov si odvarom zo žihľavy umývajte každý deň vlasy,
- mladú žihľavu aj s korienkami zalejte 40% liehom a nechajte 14 dní macerovať, zlejte a pijte ako tinktúru pri problémoch s pečeňou, žlčníkom, vredoch, nachladnutí, vhodná je aj na vonkajšie použitie na ekzémy, kurie oká a pleseň na nechtoch nôh.