Horec žltý/modrý encián (Horcový koreň)
Horec žltý
Horec encián je modrej farby? Existuje viac druhov horca.
Slovensky: Horec žltý, Horcový koreň
Česky: Hořec žlutý
Latinsky: Gentiana lutea
Máloktorá rastlina v nás vyvoláva väčší pocit horkosti ako horec - nemusíme ho ani ochutnať, stačí vysloviť jeho meno. Patrí do čeľade rastlín Gentianaceae. Milovníci horskej kveteny poznajú rad príbuzných druhov, napr. horec panonský. Táto rastlina patrí medzi najviac ohrozených druhov a preto je jej zber v rozpore so zákonom. Pôvodne rastie horec v pohoriach južnej a strednej Európy a v Malej Ázii. Droga sa k nám dováža, alebo sa horec pestuje. Táto rastlina patrí medzi najviac ohrozených druhov a preto je jej zber v rozpore so zákonom.
Vlastnosti:
- je to vytrvalá rastlina, dorastá do výšky 50 - 140 cm
- kvitne na žlto, kvety sú usporiadané v úžľabných kvetenstvách
Liečivé účinky::
- koreň horca obsahuje gentiopikrosid, amarogentin, gentisin, ďalej triesloviny, sliz, pektíny a alkaloidy
- horčiny podporujú tvorbu slín v ústnej dutine reflexne pôsobia na tvorbu tráviacich enzýmov, zvyšujú sekréciu v žalúdku a črevách, blahodárne pôsobia tiež na činnosť pečene a žlčových ciest
Použitie::
- jednotlivá dávka práškovej drogy je 0.5 - 1,0 g
- odvar pripravíme z 5 g drogy, ktorú varíme päť minút v 200 ml vody
- odvar užívame 30 minút pred jedlom, jednu polievkovú lyžicu
- studený macerát alebo zápar pripravíme z 1/2 kávovej lyžičky a šálky vody
- užívame po lyžiciach hodinu pred hlavným jedlom
- koreň horca sa často kombinuje s ďalšími drogami, napr. s koreňom puškvorca alebo palinou pravou
- koreň horca je nepostrádateľnou prísadou pri výrobe likérov
- používa sa na rozdiel od farmácie väčšinou koreň fermentovaný
- nefermentovaný koreň má ostrejšiu chuť, ktorú poznáme napr. z fernetu
Zber:
- koreň horca sa zbiera z viacročných rastlín v apríli alebo októbri
Horec žltý – horký horal
Svoj latinský názov Gentiana lutea dostal po poslednom kráľovi starovekej Illýrie, Gentiovi, ktorý ním vraj liečil mor asi 190 rokov pred Kristom kdesi v západnej časti Balkánskeho polostrova. Práve na horských lúkach a past-vinách strednej a južnej Európy – v Alpách, Pyrenejach, na Apeninskom a Balkánskom polostrove – je horec žltý pôvodným druhom. Prirodzené, izolované populácie rastú aj na úbočiach tatranských štítov, na území Českej republiky sa v 20. a 30. rokoch minulého storočia vysádzal na použitie v liečiteľstve a pri výrobe likérov. V alpských oblastiach sú horké horcové likéry dodnes obľúbené. My už na zber enciánu, postrelenca či žlčovníka, ako korenárky nazývali túto bylinku, môžeme zabudnúť. Kdesi v Krkonošiach, na Šumave, v Krušných či Orlických horách sa stále rozmnožuje. Dnes je však encián zákonom chránená rastlina. Len výnimočne sa pestuje na okrasu
Statný a vytrvalý
Horec žltý je statný druh z čeľade horcovitých. Svojím neprehliadnuteľným telom a jasnožltými kvetmi je nezameniteľný s inými druhmi horca – dorastá až do výšky 1,5 metra a označenie “trvalka” je vhodné – môže sa dožiť aj 60 rokov. Energiu uschováva v hrubom kruhovitom podzemku.
Dutá, nevetvená stonka s listami vyrastá z prízemnej ružice rozložitých (až 30 cm dlhých a 15 cm širokých) listov elipsovitého tvaru. Listy na stonke sú neprehliadnuteľné: spodné s krátkymi lístkami, horné prisadnuté, všetky s výraznou súbežnou žilnatinou. Od mája do augusta vykvitne na vrchole stonky, zovretej v listoch, okolo desať zlatožltých kvetov. Sú trubkovité, asi 4 cm dlhé, päťpočetné a obojpohlavné. Po oplodnení sa menia na vajcovité kapsulky s drobnými semienkami.
Najviac užitočných látok obsahuje samozrejme podzemok horca. Zapácha výrazne sladkasto a chutí horko. Nie nadarmo sa mu hovorievalo aj “žlčovník” či “žlčník”. Medzi najvýznamnejšie obsahové látky patria horčiny, horké glykozidy a triesloviny, ďalej terpény, alkaloidy, slizy, pektíny, inulín, minerály, atď.
Čaj z horca zároveň účinne zbavuje bolestí svalov a hlavy, znižuje horúčku, podporuje centrálnu nervovú sústavu a krvotvorbu (bielych a červených krviniek). To všetko doslova regeneruje celý organizmus a účinne pomôže nielen pri nachladnutí a chrípke, výrazne urýchli aj rekonvalescenciu po ťažkých ochoreniach. O sile liečivých účinkov tejto bylinky sa môžete presvedčiť na vlastnej koži – má protizápalové a protireumatické účinky. Obklady (kedysi aj z čerstvých listov) alebo kúpele v horkom náleve sa používajú na hojenie rán, dnu a artritídu, aj pri ženských zápaloch.
Pretože horec žltý je chránená rastlina, môžete si ho v rôznych podobách iba kúpiť. Tvorí zložku horkých “thé”, kvapiek, tinktúr a piluliek, atď. Používa sa aj v homeopatii. V čajovej zmesi sa odporúča miešať najmä s palinou alebo borievkou a horkú chuť prekryť škoricou, citrónovou či pomarančovou kôrou a medom.
Horec žltý by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a osoby s vysokým krvným tlakom. Predávkovanie spôsobuje bolesti hlavy. Bezpečné množstvo enciánu obsahuje Regalen od Energy. Je veľmi vhodný pri aktuálnej jarnej očiste a regenerácii.
Mgr. Vladimír Vonásek
Zdroj: https://www.energy.sk/sk/menu_x6614x.asp