Aralka vysoká
Toto ste o aralke netušili! Vďaka tejto vlastnosti ju budete chcieť mať v záhrade aj vy
Zdroj: Profimedia.sk
Chcete mať v záhrade impozantný strom, o ktorý sa netreba starať? Týmto požiadavkám určite vyhovuje aralka, ktorá vás upúta na prvý pohľad. Okrem toho vás prekvapí ešte viac! Čítajte a dozviete sa, prečo je tak cenená.
Do rodu aralka patrí niekoľko desiatok druhov, u nás sa ako s raritou môžete stretnúť s aralkou vysokou (Aralia elata), ktorá pochádza z Ďalekého východu. Už z diaľky zaujme svojím vzhľadom, lebo trochu pripomína palmu. Je to pomaly rastúci strom, ktorý sa málo rozkonáruje a dorastá do výšky asi troch metrov. Opadavé listy sú veľmi veľké, dlhé meter, prípadne aj viac, ktoré na mladších stromoch vyrastajú z hlavného kmeňa.
Sú dva- až trikrát perovito zložené a skladajú sa z asi osemdesiatich vajcovitých, zašpicatených lístkov so zúbkatým okrajom. Majú dĺžku 18 a šírku približne 8 centimetrov. Na spodnej strane sú svetlozelené až strieborné, lícová strana má zelenú farbu strednej sýtosti a v závislosti od odrody máva biele alebo žlté škvrny. Listy sú uložené nad sebou a vytvárajú zaujímavý etážovitý efekt. Kmeň aj konáre sú porastené hustými, veľkými a ostrými tŕňmi.
Zdroj: Profimedia.sk
Poteší kvetmi
Od júla do septembra sa na drevine objavujú mohutné súkvetia – metliny drobných krémovobielych kvietkov, ktoré vyrastajú zo stredu listovej ružice. Pôsobia veľmi mohutne, lebo naraz vyrastá päť až osem súkvetí s dĺžkou okolo pol metra.
Kvety sú samoopelivé, obojpohlavné, so zeleným kalichom. Ak dozrejú, zmenia sa na strapec tmavých plodov, ktoré s obľubou vyhľadávajú vtáky. Na jeseň sú stromy atraktívne krásne vyfarbenými listami, ktoré majú žltú, oranžovú až vínovočervenú farbu.
Pestovateľské podmienky
Aralka nie je náročná na pôdu. Znesie ľahkú i ťažšiu pôdu, kyslú aj zásaditú, no v kyslejšej sa krajšie vyfarbujú listy na jeseň. Prežije aj kratšie obdobie sucha, no je lepšie, ak je pôda rovnomerne vlhká. Neznáša však premokrenie. Pri dlhotrvajúcich dažďoch sa môže stať, že zhodí listy, ktoré po čase znova narastú. Mladým stromom vyhovuje polotieň, v prvých rokoch po výsadbe je vhodné kmeň obaliť (napríklad bublinkovou fóliou), aby nadzemná časť nevymrzla. Starším stromom sa darí na slnečnom stanovišti.
Ak chcete aralku tvarovať, najlepšie obdobie na rez je jar pred pučaním stromu, najneskôr do začiatku leta. Rastlinu nenapádajú choroby ani škodce a je úplne mrazuvzdorná, znáša aj mrazy pod -30 °C. Stromy sa dožívajú 25 až 40 rokov. Majú bohatý koreňový systém, ktorý má dĺžku 3 až 5 metrov, a je radiálne rozložený nízko pod úrovňou pôdy. Povrch koreňov je hnedý, na reze biely.
Zdroj: pinterest.com/ plantlust.com
Na fotografii: Aralia elata 'Variegata'
Rozmnožovanie
Aralka sa dá jednoducho rozmnožiť koreňovými odrezkami, ktoré majú veľké množstvo púčikov, z ktorých môžu vyrásť nové rastliny. Na rozmnožovanie sú vhodné odrezky s priemerom 1 až 3 centimetre a dĺžkou 10 až 30 cm. Ďalší spôsob je rozmnožovanie semenami, no je to spôsob zložitejší z dôvodu, že v našich podmienkach semená obyčajne nedozrejú a navyše musia prejsť obdobím stratifikácie minimálne 60 dní.
Spoznajte jej liečivé účinky
Korene aralky majú podobné účinky ako známy ženšen. Zberajú sa z 5- až 15-ročných rastlín. Korene s priemerom 1 cm sa narežú na kúsky dlhé asi 8 cm a dajú sa sušiť. Na liečenie sa korene používajú vo forme odvaru alebo liehovej tinktúry. Zvyšujú odolnosť organizmu, fyzickú a psychickú aktivitu, znižujú pocit únavy aj hladinu cholesterolu a cukru.
Zdroj: https://zahradkar.pluska.sk/okrasna-zahrada/toto-ste-aralke-netusili-vdaka-tejto-vlastnosti-ju-budete-chciet-mat-zahrade-aj-vy