Káva Melta/Cikorka
Legendárny nápoj melta: Detská káva, pri ktorej sme sa hrali na dospelých

Sú veci, ktoré nás okamžite vracajú do detstva. Pre mňa je úplnou spomienkou pískanie čajníka, v ktorom si rodičia zohrievali vodu na kávu. Keď som bola malá, závidela som im, že si na nej môžu pochutnávať. Rozvoniavala vždy po celom dome a hlásila čas odpočinku. Mama nám však každú sobotu uvarila meltu, bezkofeínovú náhradu kávy, ktorej príprava síce zabrala nejaký ten čas, no výsledok stál za to.
Vznikla z núdze
Bez kávy sa (vraj) dá zaobísť. No počas ťažkých vojnových časov si len málokto mohol dovoliť naozajstnú kávu. Preto obyčajný ľud presedlal na zmes z čakanky, ktorá predstavovala lacnejšiu alternatívu. Inšpirovali sa Holanďanmi, ktorí si pripravujú nápoj s názvom cigorka už od roku 1690. Základnú a nezameniteľnú receptúru na výrobu melty zostavili počas druhej svetovej vojny odborníci vo Franckově továrně na kávové náhražky. Našťastie tento nápoj ani po vojne úplne nevytlačila káva, ktorá sa stala opäť dostupnou.
Čo v nej vlastne nájdeš?
Melta je kávovinová zmes sa skladá z pražených koreňov čakanky obyčajnej, cukrovej repy, praženej mletej raže a jačmeňa. Koreň čakanky jej dodáva nielen horkastú príchuť, ale zároveň obsahuje polysacharid inulín. Ten je skvelým pomocníkom, ktorý pomáha najmä pri liečbe žlčníkových či močových kameňov. Čakanka má zároveň aj probiotické účinky, preto má z pitia melty benefit aj naša tráviaca sústava. Preto sa môže stať nielen náhradou kávy pre chronických kávičkárov, ale i súčasťou zdravého životného štýlu.
Po melte zaspíš bez problémov
Alternatívnu náhradu kávy, ktorá neobsahuje kofeín, môžeš piť prakticky do nemoty. Podľa výrobcu si jej môžeš dopriať 5 až 10 šálok denne. Ja si meltu rada spravím aj ako dospeláčka. Milujem kávu. Silnú a s mliekom. No predsa len, nie som Honoré de Balzac, ktorý údajne vypil až 50 (!) káv denne a s jeho zdravím to nič neurobilo. Meltu si pokojne môžeš dopriať aj večer pred spaním. Pri nej ti nehrozí, že budeš celú noc hľadieť pred seba do plafónu.
Príprava je jednoduchá
Ak si aj ty dostal chuť na šálku pravej melty, vybehni do obchodu. Je oveľa lacnejšia ako káva, takže ťa finančne určite nezruinuje. Jej prípravu zvládneš, aj keď nie si veľmi obratný v kuchyni. Stačí, ak do litra vriacej vody pridáš 4 rovnaké polievkové lyžice melty. Krátko povar, nechaj 3 minúty odstáť a preceď. Meltu môžeš dochutiť cukrom, prípadne medom.
Melta ako náhrada kávy, ale aj symbol zdravého životného štýlu
Melta vzniká zmiešaním sušeného koreňa čakanky (predtým tiež čakanky), upraženej buľvy cukrovej repy a obilnín (raže a jačmeňa). Svojou chuťou a zafarbením pripomína kávu, a preto je považovaná za kávoviny bez kofeínu.
Predtým bola práve čakanka alebo melta považovaná za lacnejšie náhradu kávy, dnes sa skôr upozorňuje na ich zdravotný prednosti. Jednak kávoviny neobsahujú kofeín, preto je možné piť v ľubovoľnom množstve, môžu ich tehotné i deti. A potom tiež kvôli obsiahnutému polysacharidu inulínu, ktorý je obsiahnutý v koreni čakanky, jačmeni a raži.
Inulín v ľudskom tele pomáha pri liečbe žlčových a obličkových kameňov, zápalov močových ciest, nechutenstvo či zápche. Vďaka svojim probiotickým účinkom posilňuje kondíciu čriev a ochraňuje ich napríklad pred zápalmi, hnačkovou infekcií či nádorovými chorobami. Inulín totiž v hrubom čreve vyživuje zdraviu prospešné mikroorganizmy, tak posilňuje aj imunitný systém.
Ďalšou výhodou inulínu je, že hoci je sladký, nezvyšuje hladinu krvného cukru a má nízku kalorickú hodnotu. Dá sa preto použiť aj ako náhrada cukru. Je však potrebné brať do úvahy proces praženia, pri ktorom môže dochádzať k strate inulínu.
Jedinou nevýhodou melty je, že nie je bezlepková. Vyhnúť by sa jej tak mali ľudia s alergiou na lepok.