Napriek tomu, že vám určite nechceme radiť, aby ste si pýr plazivý (Elytrigia repens) na záhonoch a hriadkach pestovali, považujeme za užitočné, oboznámiť vás aj s výhodami tejto rastliny. Pýr má v sebe totiž veľkú silu, ktorú môžete využiť vo svoj prospech – pre zdravie tela ak viete, ako. Práve to, že táto rastlina prežije takmer všetko z nej robí skutočný zázrak prírodnej lekárne.
Ako stvorený pre očistu organizmu
Ak sa potýkate s chorobami močového ústrojenstva, určite siahnite po tinktúre, alebo aspoň po čaji z pýru. Urýchľuje vyplavovanie piesku a kameňov z močového mechúra a obličiek. Výrazne pomáha aj pri zápaloch prostaty, zmierňuje opuchy spôsobené zavodnením.
Pýr sa používa aj na povzbudenie pohlavných orgánov pri problémoch s plodnosťou.
Foto: SHUTTERSTOCK
Zníži cholesterol a vyčistí pleť
Pýr plazivý účinne čistí krv, preto sa odporúča pri liečbe akné a iných kožných ochorení. Uľaví pri reume (pôsobí ako antireumatikum), hemoroidoch a pri poruchách látkovej výmeny. Pýr častokrát nájdete aj v liečivách určených pre diabetikov a v diabetických čajoch. Znižuje cholesterol a je výborný ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Znižuje hladinu tukov na pečeni a pomáha pri žlčníkových ťažkostiach.
Traduje sa, že naši predkovia sušili koreň pýru a mleli ho na jemnú múčku, ktorú potom pridávali do obyčajnej múky, aby si tým zaistili dlhší život.
Kedy, a ktorú časť zberať?
Z pýru plazivého ako byliny sa zberá rozvetvený koreň (podzemok) na jar (v apríli). Mali by ste to stihnúť skôr, ako sa rastlina začne naplno rozvíjať. Druhú šancu na zber máte práve teraz, na vrchole leta (august až september), keď už pýr prestáva rásť, energiu vkladá do dozrievania semien a nadzemné časti postupne usychajú. Vykopané podzemky očistite od pôdy a nadzemných častí, umyte a narežte na asi 20 cm kusy. Sušte ich pri teplote do 50 °C, prípadne na vzdušnom mieste v tieni približne dva dni.