Lastovičník väčší
Lastovičník väčší
Lastovičník väčší obľubuje čerstvé, bohaté, kamenisté až hlinité pôdy. Rozšírený je v lužných lesoch a kroviskách, na sutinách, v záhradách, pri múroch a v parkoch. Zbiera sa kvitnúca vňať a spracovávame ju čerstvú.
Slovensky: Lastovičník väčší
Česky: Vlaštovičník větší
Latinsky: Chelidonium majus
Osoby bez zdravotných problémov sa po užívaní LASTOVIČNÍKA VÄČŠIEHO cítia lepšie a pocítili aj ďalšie pozitíva.- priaznivo vplýva na funkcie pečene
- prispieva k prečisteniu krvi
- pozitívne pôsobí na látkovú výmenu
- pôsobí tlmivo na centrálnu nervovú sústavu
- vhodný pre podráždenú pokožku
Zloženie Lastovičník väčší
vňať lastovičníka väčšieho (Herba Chelidoniii)
Dávkovanie a príprava čaju
1 lyžica na 2dcl vriacej vody. Nechať vylúhovať 10-15 minút.
Lastovičník väčší: Jedovatá, ale predsa liečivá bylinka

Lastovičník je pri väčšom požití jedovatá rastlina. Pri správnom používaní však vie byť neoceniteľným pomocníkom.
Lastovičník je 30-80 cm vysoká rastlinka, ktorá kvitne od mája až do jesene. Zo stonky a z podzemku pri poškodení vyteká oranžovo-žltá hustá šťava, ktorá je typická pre túto rastlinku, aj keď je suché leto.
Výskyt rastliny
Lastovičník rastie na krajoch lesov, pri múroch, plotoch a na rumoviskách. Nájdeme ho aj v zime, keď všetko pokrýva sneh, ak si pamätáme miesto jeho výskytu.
Účinky rastliny
Rastlina prečisťuje krv a napomáha v jej tvorbe. Rovnako je spoľahlivou pomocou pri ťažkých ochoreniach pečene a to zvlášť, keď sa používa čerstvá. Úspešná je aj pri liečbe ochorení obličiek a žlčníka.
V ľudovom liečiteľstve sa používa aj pri liečbe hemoroidov, pálení konečníka, pálení a pichaní pri močení a pri hučaní v ušiach. V týchto prípadoch je potrebné piť počas dňa po dúškoch 2-3 šálky čaju, ktorý sa nevarí, ale len sparí vriacou vodou.
Jeho najväčší prínos tkvie v liečbe chorôb kože, kurích ôk, bradavíc a lišaju. V minulosti sa využíval pri liečbe šedého zákalu a škvŕn na rohovke.
Podľa liečiteľov rastlinka slúži aj na odstránenie chlpov na tvári a silne ochlpených rúk a nôh, ktoré poukazujú na poruchu obličiek. V tomto prípade liečitelia odporúčajú šťavou z lastovičníka potierať postihnuté miesta a šťavu nechať účinkovať niekoľko hodín, umyť mydlom a natrieť mastičku z nechtíka lekárskeho.
- doplnková liečba leukémie
- choroby pečene
- podpora metabolizmu
- detoxikácia organizmu
- hepatitída
- ochorenia obličiek
- hemoroidy
- pálenie, pichanie pri močení
- hučanie v ušiach
- ochorenia kože
- bradavice
- kožný lišaj
- šedý zákal
- ochorenia rohovky
- namáhaný zrak
- chlpy na tvári, silné ochlpenie rúk a nôh
Spôsoby použitia
Zápar: 1 lyžička byliny na 1/4 litra vody, nechá sa zapariť.
Tinktúra: Celá rastlina aj s koreňom sa nakrája na pol centimetrové kúsky. Kúsky dajte do pohára, doplňte 65-80% alkoholom a nechajte na 3 týždne lúhovať na okne. občas pretrepte. Po 3 týždňoch sceďte. Užíva sa 2-3krát denne, 10-15 kvapiek s trochou vody.
Čerstvá šťava: Listy, stonka a kvety sa umyjú a čerstvé sa odšťavia v odšťavovači (na vonkajšie používanie).
Upozornenie
Lastovičník je pri vyššom požití jedovatá bylina, preto ju neodporúčame užívať bez vedomia vášho lekára. Pri onkologických ochoreniach sa lastovičník používa ako podporná liečba.